Додека другите му вртат грб на Катар, Ердоган ја зајакнува соработката

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон за зајакнување на воената соработка со Катар, во знак на поддршка во спорот со арапските земји во регионот.

Законот кој предвидува распоредување на турски војници и соработка во воената обука, усвоен е вчера во парламентот, еден ден откако Ердоган застана на страната на Катар и ја критикуваше одлуката на арапските земји да ги прекинат односите со таа земја.

Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати ги прекинаа врските со Катар обвинувајќи го дека го поддржува тероризмот и врските со Иран, кој е регионален ривал на Саудиска Арабија. Катарските власти ги отфрлија ваквите обвинувања.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Свет

Минатиот месец беше најтопол јули досега

Read more

Локдаун жртви: Никогаш немало толку многу смртни случаи од предозирање

Read more

Кинезите примиле 1,7 милијарди дози вакцини против коронавирусот

Read more

Гром усмрти 17 луѓе на венчавка во Бангладеш, 14 повредени

Read more
 

Вести

Нови пожари низ Куманово, гори и во скопските села Ракотинци и Кучково

Читај повеќе

219 нови случаи на COVID-19 од 4.713 тестирања

Читај повеќе

Минатиот месец беше најтопол јули досега

Читај повеќе

Гори на повеќе локации, пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик

Читај повеќе

Локдаун жртви: Никогаш немало толку многу смртни случаи од предозирање

Читај повеќе

Словенечките пожарникари се во Берово, ќе учествуваат во гасењето на пожарите во регионот

Читај повеќе

Ангелов: Хеликоптерите се вратени во Скопје да наполнат гориво

Читај повеќе

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена, што значи тоа?

Читај повеќе

Жител на Росоман физички нападнат од сопругата

Читај повеќе