Донација од Ротари клубот „Скопје“ за мигрантите кои поминуваат низ Македонија

Денес во просториите на Црвениот крст на Град Скопје, во Момин Поток, Ротари клубот „Скопје“ од Скопје донираше 2.500 килограми храна и над 55.000 литри вода и сокови наменети за мигрантите кои поминуваат низ Република Македонија.

Раководството на Ротари клубот симболично ја предаде донацијата на организацијата на Црвениот крст, која ќе биде соодветно дистрибуирана во прифатните центри за мигранти, согласно стратегијата на Црвениот крст и дневните потреби на лицата згрижени во овие центри.

Целта на оваа донација е да помогне и да го олесни задоволувањето на дел од основните потреби на мигрантите и бегалците кои поминуваат низ територијата на Република Македонија, а масовно се згрижуваат во прифатните центри на Црвениот крст во Гевгелија и Табановце. Од еднакво значење е и поттикнувањето на други слични хуманитарни акции, насочени кон олеснување на моменталната состојба.

„Донацијата од Ротари клубот „Скопје“ е обезбедена во соработка со Ротари клубот „Оклахома“ од САД, како еден вид потврда на глобалната посветеност на Ротаријанците со стремеж за мир и подобра иднина за сите луѓе. Во основата на Ротаријанството е и здружување на ресурсите во заеднички напори пред се за мир во светот и спречувањето конфликти, а следствено и за искоренување на причините за глад, недостаток на вода за пиење, сиромаштија, болести и неписменост, преку делување многу пошироко од границите на своето најтесно опкружување. Мисијата на секој Ротаријанец е несебично да и служи на заедницата“ – изјави Глигор Бишев, Претседател на Ротари клубот „Скопје“.

Ротари Клубот „Скопје“ оваа година го одбележа своето 20-годишно активно делување од неговото повторно формирање. Во изминатите 20 години овој клуб допринесе за формирање на многу нови клубови во Република Македонија, и денес активно фунционираат 17 клуба со преку 400 Ротаријанци.

реклама

Македонија

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Read more

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Read more

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Read more

Сончево и топло време, попладне појава на краткотраен пороен дожд и грмежи

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе