Две лица починаа на Инфективната клиника, дијагностицирани 44 нови случаи, вкупно 329

Министерството за здравство соопшти дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од COVID-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар.

Починатиот од Куманово, како што се посочува имал дијабетес, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично опструктивен бронхитис) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања.

Во изминатите 24 часа направени се 392 тестирања, а потврдени 44 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Куманово 23, Скопје 11, Тетово 4, Битола 3, Струга 2 и Прилеп 1.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со COVID-19 денеска изнесува 329 лица. Според местото на живеење, досега случаи се регистрирани во:

Скопје 175
Дебар 47
Куманово 47
Штип 14
Тетово 10
Прилеп 10
Струга 7
Велес 6
Битола 4
Охрид 3
Кавадарци 2
Гостивар 1
Крива Паланка 1
Струмица 1
Гевгелија 1

Од 392 направени тестови во изминатото деноноќие 262 се направени преку Институтот за јавно здравје, 26 преку Ветеринарен факултет, 24 преку лабораторијата Биотек и 80 преку Клиниката „Жан Митрев“. Досега се направени вкупно 3.518 тестови на COVID-19, информираат од Министерството за здравство.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Македонија

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Read more

Министерот Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Read more

Вести

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Читај повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Читај повеќе

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Читај повеќе

Министерот Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Читај повеќе
  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Читај повеќе

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Читај повеќе