Фонсека по ремито со Интер: Го контролиравме натпреварот

Тренерот на Рома, Пауло Фонсека ја пофали посветеноста на играчите на натпреварот со Интер на „Меаца“, кој заврши 0-0. Голманот на „Џалоросите“, Антонио Миранте, направи клучни одбрани по удари на Ромелу Лукаку и Матијас Весино, а Фонсека призна дека на неговиот тим му треба поголема острина во нападот.

– Грешевме во последната третина од натпреварот, но сепак направивме добар натпревар. Сакавме да ја задржиме топката и на моменти целосно го контролиравме натпреварот. Имаме подобрување во сите фази на играта, но сепак мора да работиме на тоа да бидеме попрецизни кога напаѓаме, сподели Фонсека.

Поголемиот дел од шансите на Интер, според него, биле поради грешки на „Волчицата“.

– Но ние имавме храброст да ја извадиме топката со подавања и да не ја шутираме напред. Наскоро овој пристап ќе се исплати. Џанлука Манчини и Крис Смолинг беа многу сигурни, но во целина екипата се бранеше добро. Миранте е одличен голман и уште еднаш го докажа тоа, додаде Португалецот.

Најдобрите моменти од натпреварот може да ги погледнете Тука

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Фудбал

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Read more

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Read more

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе