Избрани најдобрите серии на Netflix во 2023 година

Netflix имаше свои успеси и падови и оваа година кога се во прашање филмовите и сериите. Од фалената One Piece, кој ги воодушеви обожавателите и критичарите, до третата сезона на The Witcher, која наиде на главно лоши критики.

Членовите на Facebook групата Netflix Bangers неодамна ги избраа најдобрите филмови на годината на Netflix, а сега се свртеа и кон сериите. Во продолжение ви ги претставуваме 10-те серии кои добија најмногу пофалби.

All the Light We Cannot See

Воената минисерија All the Light We Cannot See, адаптација на Netflix на истоимениот роман напишан од Ентони Доер, дојде на Netflix на почетокот на ноември, но веќе ги освои срцата на гледачите.

Серијата следи двајца тинејџери кои растат за време на Втората светска војна - слепата Французинка Мари-Лор и младиот Германец Вернер Пфениг, кој е принуден да се бори за германската војска.

Remote video URL
Who is Erin Carter?

Британската трилер серија Who is Erin Carter, со Евин Ахмад во главната улога, се најде на врвот на гледаноста во дури 82 земји.

Серијата ја следи британската учителка Ерин Картер, која живее во Барселона со сопругот и ќерката. Откако таа е принудена да се брани за време на грабеж на супермаркет, нејзиното мистериозно минато почнува да се појавува и да ги загрозува животите на нејзиното семејство.

Remote video URL
Criminal Code

Бразилската криминална серија Criminal Code, во која главните улоги ги толкуваат Мејв Џинкингс, Ромуло Брага и Томас Акино, сè уште е во топ 10 најгледани серии на Netflix.

Criminal Code следи група детективи од Парагвај кои се обидуваат да стават крај на криминална организација која ги преминува границите на нивната земја.

Remote video URL
One Piece

Адаптацијата на Netflix на мангата One Piece, напишана од Еичиро Ода, ги собори рекордите на гледаност поставени од Stranger Things и Wednesday.

Серијата го следи младиот пират Луфи, кој се обидува да го пронајде богатството наречено One Piece и на тој начин да стане крал на сите пирати. Попатно, тој запознава пријатели кои му се придружуваат во авантурата.

Remote video URL
Dear Child

Германскиот психолошки трилер Dear Child, кој ги освои корисниците на Netflix ширум светот, е базиран на истоимениот бестселер на писателката Роми Хаусман.

Главниот фокус на серијата е Лена и нејзините две деца, кои живеат во затскриената кабина на нивниот киднапер. Откако Лена и мистериозното девојче успеваат да побегнат од заробеништво, полицијата повторно започнува со истрага за случајот на киднапирање стар 13 години.

Remote video URL
A Nearly Normal Family

Шведската серија A Nearly Normal Family моментално е на третото место на листата на најгледани серии на Netflix.

Оваа криминална серија ги прикажува настаните што доведоа до и по убиството на 32-годишен маж. Во целиот случај е вклучено навидум совршено семејство, чии животи се менуваат по убиството.

Remote video URL
The Lincoln Lawyer

На листата се најде и втората сезона на една од најпознатите серии на Netflix, во која главните улоги ги толкуваат Мануел Гарсија-Рулфо, Нив Кембел и Беки Њутн.

The Lincoln Lawyer е правна серија базирана на романите на Мајкл Конели, во која се појавува адвокатот и поранешен зависник Мики Халер, кој претпочита да работи во својот автомобил наместо во канцеларија.

Remote video URL
Lupin

Иако третата сезона на Lupin наиде на одредени критики, таа и понатаму ги воодушевува гледачите, а особено впечатлива е изведбата на главниот актер Омар Сж.

Во третата сезона, познатиот крадец Асан Диоп се обидува да се одмазди за смртта на неговиот Бабакар, кој стои зад угледно и богато семејство.

Remote video URL
The Fall of the House of Usher

Режисерот Мајк Фланаган се врати на Netflix во октомври со реномираната серија The Fall of the House of Usher, инспирирана од делата на Едгар Алан По.

Серијата на Фланаган ги следи живите членови на богатото семејство Ашер, сопственици на корумпирана фармацевтска компанија кои се прогонувани од духовите од минатото.

Remote video URL
The Railway Men

Многу корисници на Netflix ја пофалија индиската историска серија The Railway Men, со Р. Махаван, Кеј Кеј Менон и Дивиенду во главните улоги.

The Railway Men ја прикажува најтешката индустриска несреќа во историјата, која се случила во 1984 година во Бопал, кога протеколо големо количество хемикалии, предизвикувајќи смрт на илјадници луѓе во околните градови. Серијата ги следи железничарите кои спасија многу животи по трагична несреќа.

Remote video URL
Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Филм & ТВ

Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Read more

Кевин Бејкон по 25 години брак открил дека сопругата Кира му е всушност братучетка

Read more

Поради филм кој моментално е хит, песна од 2004 година го освојува интернетот

Read more

Кои се најгледани филмови и серии на HBO во моментов?

Read more
 

Сцена

Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Читај повеќе

Кевин Бејкон по 25 години брак открил дека сопругата Кира му е всушност братучетка

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради филм кој моментално е хит, песна од 2004 година го освојува интернетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најгледани филмови и серии на HBO во моментов?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум БАФТА награди за Oppenheimer, Barbie извиси

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix ги одушеви фановите на Bridgerton со сцена од третата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Netflix откри премногу за филмот во трејлерот за Damsel?

Читај повеќе
  • play_arrow

Супербоул 2024 стана втор најгледан пренос од стапнувањето на Месечината

Читај повеќе