Како Кремљ заработува сè повеќе и повеќе пари?

Според анализата на економистот на RAND, Хауард Шац, буџетот и јавната потрошувачка на Русија никогаш не биле толку високи како оваа година. Истражувањето го направил анализирајќи ги податоците објавени од руското Министерство за финансии.

Причината за огромниот приход е трговијата со Индија, пишува CNN. Минатата година Русија продаде сирова нафта во вредност од 37 милијарди долари на Индија, по што Индија ја рафинира таа нафта и ја продава на САД.

Индија го зголеми обемот во кој купува сирова нафта од Русија дури 13 пати во споредба со бројките од пред војната, според истражувањето на Центарот за истражување на енергија и чист воздух (CREA). Продажбата на сирова нафта на Индија е несанкционирана и целосно легална, но студијата за поморските патишта открива дека таквиот обем на извоз веројатно вклучува употреба на „флота духови“ за да се скрие со кого Москва и како тргува.

CNN го сними предавањето во грчкото пристаниште Гитио, каде нафтата се префрлаше од еден на друг танкер, со цел да се помешаат потеклото на стоката и дестинацијата до која пристигнува. Двата танкери ја напуштија Русија. Едниот е во сопственост на индиска компанија обвинета за кршење на санкциите, а другиот претходно бил во сопственост на лице под американски санкции, според Pole Star Global, фирма која ја следи поморската трговија.

„Трансферите се вршат легално, но тоа е тактика да се избегнат санкции“, изјави Дејвид Таненбаум од Pole Star Global. „Тие додаваат повеќе слоеви во играта и на тој начин ги збунуваат властите. На крајот, не знаете од каде доаѓа ова масло и кој го купува“, додаде тој.

„Флота на духови“

Официјално, 588 танкери отпловија од Русија до Индија минатата година, но повеќе од 200 бродови беа префрлени на друг брод во Лаконскиот залив во Грција. Тој брод на крајот стигна и до Индија.

Причината за тајноста на трговијата е тоа што сите вклучени бродови се поврзани со САД или Европската Унија, што значи дека подлежат на минимална цена што ја одредуваат. Русија и продава нафта на Индија под таа цена.

Компанијата Windward, која користи вештачка интелигенција за анализа на поморските патишта, процени дека руската „флота духови“ содржи дури 1.800 бродови. Ефектот од зголемената трговија со Индија значително ги олеснува европските и американските санкции, а огромното зголемување на буџетот ќе и овозможи на Русија полесно да води долготрајна војна. Сепак, и покрај огромните приходи, Русија доживува буџетски дефицит, кој беше поголем само во 2022 и 2020 година, пишува CNN.

Индиските власти соопштија дека ја одржуваат ниската глобална цена на нафтата преку тргување со Русија. САД се најголемиот купувач на нафтени деривати произведени од Индија. Некои од нафтените рафинерии во Индија се во косопственост на Русија.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бизнис

Драстичен пад на цената на биткоинот

Read more

Народна банка воведе новa веб-услуга за автоматизирано преземање податоци од Курсната листа

Read more

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе