Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај, изјави дека е загрижен за ситуацијата на северот на земјата, пренесува Ekonomia Online.

Тој по вонредната седница на претседателството оцени дека ситуацијата е сериозна, додавајќи дека за тоа е одговорен самиот премиер Албин Курти, па затоа, според него, треба да ја напушти Владата бидејќи е опасност за државата.

Харадинај рече дека единствено решение за ова е гласање недоверба на владата на Курти, бидејќи тој отишол во крајности.

Според неговите зборови, Курти наместо да соработува со САД, поттикнал конфликт на северот на Косово, кој им одговара на Србија и Русија.

„Она што ја направи оваа ситуација многу лоша е дрскоста на Курти да му се обрати на американскиот секретар преку медиумите и во име на Косово. Курти отиде во крајности со нашата безбедносна гаранција. Благодарни сме на косовската полиција и започнавме меѓусебна комуникација со пратеничките групи“, рече тој.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Регион

Уапсени Срби осомничени за тероризам кои го извршија нападот на Косово

Read more

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Read more

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Read more

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе