Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Безбедноста одамна е најважната грижа на патниците кога одлучуваат за дестинација за посета. Сепак, светот се промени во последниве години поради глобалната пандемија, и перцепцијата за тоа што е тоа што значи „безбедно“ е значително различна.

Тоа би можело да го објасни потресот на врвот на Индексот за безбедни градови (SCI) на Economist Intelligence Unit, која рангира 60 меѓународни дестинации во дигиталната безбедност, здравството, инфраструктурата, личната безбедност и животната средина, нови категории за оваа година.

Азиските градови како Токио, Сингапур и Осака постојано го заземаа првото место низ годините, а сега европска дестинација ја зазеде позицијата број еден за 2021 година.

Копенхаген за првпат беше прогласен за најбезбеден град во светот, постигнувајќи 82,4 поени од можни 100 во годишниот извештај. Главниот град на Данска скокна од осмото место во 2019 година на врвот на листата, главно благодарение на воведувањето на делот за заштита на животната средина, во кој градот постигна особено добри резултати, заедно со личната заштита.

„Еден од клучните фактори што го прават Копенхаген толку безбеден град е неговата ниска стапка на криминал, која во моментов е на најниско ниво во повеќе од една деценија“, вели Ларс Вајс, градоначалник на Копенхаген.

Копенхаген, исто така, се карактеризира со голема социјална кохезија и релативно мал јаз во богатството. Тоа е мешан град каде и чистачката и извршниот директор се среќаваат во локален супермаркет и имаат деца во истото училиште.

Канадски Торонто го освои второто место со 82,2 поени, додека Сингапур беше трет со 80,7 поени.

Иако Сиднеј го зазеде четвртото место, со 80,1 поени, австралискиот град беше на врвот во категоријата за дигитална безбедност, додека на победникот во 2019 година Токио му беа доделени 80,0 поени, со што јапонскиот град е на петто место.

Торонто и Копенхаген се забележително подобри во новата област на безбедност на животната средина отколку кој било од трите водечки градови од претходните години.

Холандски Амстердам е шести со 79,3 поени, додека Новозеландски Велингтон го зазеде седмото место со 79,0 поени и е генерален лидер во категоријата екологија.

Азиско-пацифичките градови Хонгконг и Мелбурн го освоија заедничкото осмо место откако освоија по 78,6 поени, додека шведски Стокхолм ги заокружи првите 10 со 78,0 поени.

„Копенхаген е дефинитивно вреден севкупен лидер, а Торонто е заслужен вицешампион, но и поради неговиот долгорочен успех во осигурувањето на жителите, како и какви било посебни подобрувања во последните две години“, се вели во извештајот.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Данела Арсовска изби во водство пред Петре Шилегов во трката за градоначалник на Скопје

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе