Конечно довршена Десеттата симфонија на Бетовен

Љубителите на класичната музика ќе мора да се стрпат уште неколку месеци за да ја слушнат целосната верзија на недовршената Десетта симфонија од Лудвиг ван Бетовен.

Оркестарот „Бетовен“ од Бон планираше да ја изведе кон крајот на април, на 250-годишнината од раѓањето на славниот композитор, но изведбата е одложена за ноември, па тогаш ќе ја слушнеме довршената Десетта симфонија на славниот композитор Лудвиг ван Бетовен.

Меѓународен тим музиколози, пијанистот Роберт Левин и компјутерски експерти со помош на вештачка интелигенција уште од 2019 година се обидуваа да ја довршат оваа симфонија.

Конечната верзија трае 20 до 25 минути.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Музика

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Read more

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Read more

 Џеј Ло го воодушеви интернетот со новите фотографии

Read more

Сцена

  • play_arrow

Искрен трејлер за серијата „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Читај повеќе
  • filter

Погледнете како изгледа снимањето на филмот „Avatar 2“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Birds of Prey“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Friends“ најпопуларна серија во карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Читај повеќе