Кривична пријава против возачот кој со „мерцедес“ усмрти полицаец

Куманово, 25 април 2019 (МИА) – Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 40-годишниот С.Ј од село Пелинце кој со „мерцедес“ удри во полициски службеници, при што еден полицаец почина, еден се здоби со повреди, а потоа удри во друг автомобил, по што беа повредени три лица.

Кумановската полиција ја поднесе пријавата до ОЈО Куманово, поради сомнение дека С.Ј, сторил кривично дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот и неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода“.

Како што се наведува во соопштението на СВР Куманово, тој на 21 април, годинава на регионалниот пат Куманово-Свети Николе во близина на крстосницата со населбата „Ајдучка Чешма“ со „мерцедес“ со кумановски регистарски ознаки удрил во 37-годишниот полициски службеник В.Ц кој почина на местото и во 25-годишниот кандидат за полициски службеник кој со тешки телесни повреди беше пренесен во клиниката „Мајка Тереза“ во Скопје.

С.Ј., избега од местото на настанот, по што на регионалниот пат удрил во „шкода“ со кумановски регистарски ознаки управувано од 34-годишниот Н.П. Возачот, и сопатникот 42-годишниот Д.Ј се здобиле со тешки телесни повреди, А.Ј (52) со телесни повреди. Д.Ј била пренсена во „Мајка Тереза„, додека останатите во кумановската болница. С.Ј. бил пренесен во кумановската болница.

Од страна на судија на претходна постапка, нему му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Хроника

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Read more

155 приведени во првите 24 часа од враќањето на рестриктивните мерки

Read more

Вести

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Читај повеќе

155 приведени во првите 24 часа од враќањето на рестриктивните мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Читај повеќе

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Читај повеќе