Министерката за животна средина избрана за претседател на Швајцарија

Mинистерката за животна средина, транспорт, енергетика и комуникации на Швајцарија, Симонета Сомаруга, е избрана за претседател на државата за 2020 година.

Сомаруга (59) е од Социјалдемократската партија.

Претседателските избори се одржаа на 11 декември на заедничка седница на двата дома на Парламентот на државата.

Сомаруга претходно беше избрана за претседател и во 2015 година.

Претседателот на Швајцарија не е шеф на државата, сите функции се исполнуваат колективно од сите членови на Владата – Федерален совет.

Неговиот глас сепак е клучен во дискусиите во Советот. Изборот за претседател се спроведува во Парламентот и мандатот трае една година.

Претходно пратениците ги реизбираа седумте членови на Кабинетот за нов четиригодишен мандат.

По правило, Кабинетот се состои од претставници на четирите најголеми партии, претставувајќи целиот политички спектар.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Свет

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Read more

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Read more

Вести

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Читај повеќе

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Читај повеќе

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Читај повеќе