КОНМЕБОЛ КОПА ЛИБЕРТАДОРЕС 2024 - КВАЛИФИКАЦИИ

Не бадијала се викаат Always Ready

Очигледно фудбалерите на боливискиот клуб Олвејс Реди се секогаш подготвени, а тоа на дело го демонстрираат ноќеска во Копа Либертадорес кога славеа со 6:1.

Ноќеска во Боливија беше испишана историја на Копа Либертадорес. Натпреварот од елитното јужноамериканско клупско натпреварување се одигра на 4.090 метри надморска височина, а високиот резултат од 6:1 кој беше постигнат не е никакво изненадување.

Боливискиот клуб Олвејс Реди (Always Ready, или во превод Секогаш Подготвени) го пречека перуанскиот Спортинг Кристал во првиот натпревар од 2. квалификациско коло на Копа Либертадорес, а сите јужноамерикански медиуми пред натпреварот изразија загриженост бидејќи јужноамериканската конфедерација (КОНМЕБОЛ) му дозволи на боливискиот клуб да игра натпревари на неговиот стадион „Виља Инхенио“, кој се наоѓа на 4.090 метри надморска височина во, погодете како се вика градот - Ел Алто, што во превод значи „височини“.

Имено, луѓето можат да имаат потешкотии со дишењето веќе на 2.100 метри, а со оглед на тоа дека Олвејс Реди игра на двојно поголема височинна, јасно беше дека нивните противници немаат исти услови за игра.

Фудбалерите на Олвејс Реди се аклиматизирани на недостаток на кислород, па немаат проблем да трчаат 90 минути, а тоа се виде и синоќа. И не бадијала го носат тоа име, тие се секогаш подготвени.

Резултатот на полувремето беше 1:1, а потоа во продолжението Перуанците останаа без сили, не можеа повеќе да трчаат во невозможните услови за игра и примија уште пет гола.

Remote video URL

Корисниците на социјалните мрежи по натпреварот беа бесни на КОНМЕБОЛ, а најчестиот коментар на Х гласеше: „Дали сега ви е јасно зошто натпреварот не требаше да се игра на височина од 4 километри?“.

URL

Она што е особено интересно е што во листата на стрелци се запиша и Моисес Паниагуа, кој со 16 години и 188 дена стана вториот најмлад стрелец во историјата на Копа Либертадорес.

URL

Паниагуа е најдобар пример за нееднакви услови за екипите на стадионот „Виља Инхенио“. Имено, тој дебитираше на 14 години во боливискиот шампионат и веднаш постигна гол, а досега има постигнато 5 гола за „секлогаш подготвените“. Се разбира, сите пет на домашен терен.

Интересна коинциденција е тоа што Олвејс Реди игра во бели дресови со црвена лента, исто како дресовите на репрезентацијата ан Перу, од каде што е Спортинг Кристал. Таква комбинација имаат и аргентински Ривер Плејт и шпански Рајо Ваљекано.

Дресовите на Олвејс Реди (лево) и Перу (десно)

Реваншот е закажан за 28 февруари во Перу, но јасно е дека боливискиот клуб ќе продолжи понатаму и ќе игра против подобриот од дуелот меѓу венецуелскиот Пуерто Кабељо и уругвајскиот Насионал од Монтевидео.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more

Љоренте практикува палео диета

Read more
 

Спорт

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе