НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ

Изненадување во Денвер: Јокиќ и Нагетс паднаа на првиот меч, Едвардс броеше до 43

Кошаркарите на Минесота Тимбервулвс веќе во првиот натпревар од полуфиналето на Западната конференција го изненадија шампионот Денвер Нагетс победувајќи го со 106:99 и му ја одзедоа предноста на домашниот терен.

Првото име на победата на Минесота во Денвер беше Ентони Едвардс со 43 поени, 7 скока и 3 асистенции, а ова му беше трет меч во кариерата со најмалку 40 поени во плеј-офот.

Едвардс веќе во првото полувреме постигна 25 поени, а во четвртата четвртина играта ја презеде резервниот центар Наз Рид, кој постигна 14 од сите 16 поени во последната четвртина.

Карл-Ентони Таунс додаде 20 поени, Мајк Конли постигна 14 со 10 асистенции, а Руди Гобер6 имаше 6 поени, 13 скока и 3 блокади.

Од другата страна, Никола Јокиќ го заврши натпреварот со 32 поена, шутирајќи само 11/25, а остана на 8 скока и 9 асистенции. Но, имаше и дури 7 загубени топки, кои гостите речиси редовно ги казнуваа во контранапади.

Инаку, вториот натпревар од серијата, повторно во Денвер, ќе се игра ноќта од понеделник кон вторник во 4:00 часот по средноевропско време.

Јокиќ: Јас сум чудо на природата!

Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи