НБА ОЛ-СТАР 2024

Никогаш полежерен Ол-стар натпревар: Никогаш повеќе поени, никогаш помалку фаули

Ноќеска се одигра НБА Ол-стар натпреварот во Индијанаполис кој потврди дека нешто итно треба да се промени. На крајот од натпреварот, дури и комесарот на лигата, Адам Силвер, беше разочаран од тоталниот недостаток на натпреварувачка енергија.

Оваа година НБА се врати во форматот Исток-Запад наместо претходната каде двајцата играчи со најмногу гласови на навивачите ги избираа своите тимови, но ниту тоа не помогна да се запре падот на квалитетот на кошарката на Ол-стар натпревар од најсилната лига во светот.

На крајот беа поставени многу рекорди, а Истокот победи со 211:186.

Remote video URL

Така, го добивме првиот тим во историјата кој постигнал повеќе од 200 поени на Ол-стар натпреварот, а вкупно постигнати се рекордни 397 поени.

„Истокот постигна најмногу поени... Па, честитки“, ноншалантно изјави Силвер при прогласувањето на победникот.

URL

И додека вообичаено изминативе години се зборуваше дека „играчите веќе не играат одбрана“, на синоќешниот натпревар беше буквално така.

Направени беа само 3 прекршока, што исто така е апсолутен рекорд и најдобро ја опишува ситуацијата на паркетот.

„Морам нешто да промениме. Од играчка перспектива забавно е да се трча горе-долу и да шутира“, изјави Леброн Џејмс, кој играше на Ол-стар натпреварот по рекорден 20-ти пат.

URL

„Јасно ми е дека навивачите сакаат да видат натпреварувачки набој, но и ние не сакаме да се повредиме“, додаде Ентони Дејвис.

Најдобар стрелец на овој Ол-стар натпревар беше Карл-Ентони Таунс, кој постигна дури 50 поени.

„За мене Ол-стар натпреварот никогаш не бил конкурентен. Разбирам дека има играчи кои сакаат да се натпреваруваат, но за мене тоа е само забава. Не знам што може да направи НБА за да го промени тоа“, рече Таунс.

Рекорд на Лилард

Демиен Лилард успеа да постави Ол-стар рекорд кој тешко ќе се сруши во блиска иднина. Кошаркарот на Милвоки Бакс постигна 39 поени со 6 асистенции и 3 скока, беше прогласен за МВП на натпреварот и победи на натпреварот во тројки претходната вечер.

URL

Така, тој стана првиот играч кој некогаш победил на натпреварот за три поени на Ол-стар викендот и станал МВП на мечот.

URL
реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Кошарка

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Read more

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Read more

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Read more

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе