Поевтинуваат бензините од половина до еден денар

Скопје, 7 октомври 2019 (МИА) – Цените на бензините од полноќ се намалуваат од половина до еден денар, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика.

За еден денар се намалува цената на Еуросупер БС-98, дизелот и на Екстра
лесното масло за домаќинство, а за половина денар цената на Еуросупер БС-95.

Така, новата цена на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 70 ден/лит, на дизелот 62 ден/лит, а на Екстра лесното масло за домаќинство 51,50 ден/лит. Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 68 ден/лит.

Цената на мазутот ќе се зголеми за 0,621 ден/кг со што тој од ноќеска ќе се продава по цена од 33,779 ден/кг.

Намалувањето на цените на нафтените деривати се должи на пониската цена на нафтата на светскиот пазар во изминатиот седумдневен период. 

реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Раното гласање во Тексас ја надмина излезноста на изборите во 2016 година

Read more

Македонија

Нов КОВИД рекорд: 934 нови случаи од 2.748 тестирања

Read more

Инспекторите работат „турбо“: 742 контроли, затворен објект во Гостивар

Read more

Филипче: Резултати од мерките ќе видиме за 3-4 недели

Read more

„Билка“: Бараме бришење на кривичната евиденција на сите уживатели на канабис

Read more

Вести

Нов КОВИД рекорд: 934 нови случаи од 2.748 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Раното гласање во Тексас ја надмина излезноста на изборите во 2016 година

Читај повеќе

Инспекторите работат „турбо“: 742 контроли, затворен објект во Гостивар

Читај повеќе

Уште два земјотреси во близина на Кушадаси од 4,9 и 5,2 степени

Читај повеќе

Филипче: Резултати од мерките ќе видиме за 3-4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

„Билка“: Бараме бришење на кривичната евиденција на сите уживатели на канабис

Читај повеќе

Апелација ја уважи жалбата, Боки 13 оди во куќен притвор

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силен земјотрес во Турција, повредени и материјална штета на грчкиот остров Самос

Читај повеќе

Училиштата остануваат отворени, нема голем број заразени ученици и наставници

Читај повеќе