Продолжува апокалипсата во Италија: Невремето ги зеде првите жртви

Италија ја зафатија поројни дождови и силни ветришта што причинија голема материјална штета, а сега однесоа и човечки жртви. 

Вчера беше соопштено дека е поплавена повеќе од една половина од историскиот центар на Венеција, откако брановите достигнаа висина од 156 сантиметри, денеска беше соопштено дека пет лица загинале во инциденти предизвикани од налетите на силен ветер.

Две млади лица загинале недалеку од Рим, кога дрво паднало врз автомобилот со кој патувале. Во сличен инцидент, едно лице загина во град Терачина, на сто километри југоисточно од Рим.

Четвртата жртва на невремето е 21-годишен човек во Неапол, врз кој паднало дрво додека одел по улица.

Жена загинала во Савона во регионот Лигурија, кога била погодена од предмет носен од силниот ветар.

Италијански медиуми јавија за десетици дрвја искорнати од корен насекаде низ Рим, поради што многу паркови се затворени. Некои медиуми известуваат дека има и шеста жртва на невремето.

Во училиштата беше прекината наставата, а локалните власти ги повикаа граѓаните да не ги напуштаат своите домови ако немаат голема потреба.

Во поголемиот дел од Италија во сила беше предупредувањето за поројни дождови и силни ветрови. Службите за цивилна заштита се постојано на терен.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Свет

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Read more

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Read more
 

Вести

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе