Путин не е добредојден на прославата за Денот Д

Русија ќе биде поканета да испрати свои претставници на меѓународната церемонија по повод 80-годишнината од Денот Д, но рускиот претседател Владимир Путин нема да биде добредојден поради тековната војна на Москва против Украина, соопштија француските организатори.

„Со оглед на околностите, претседателот Путин нема да биде поканет да учествува на комеморацијата на истоварувањето во Нормандија. Русија, сепак, ќе биде поканета да биде претставена со цел да се оддаде почит на посветеноста и пожртвуваноста на советскиот народ и неговиот придонес за победата во 1945 година“, соопшти организацискиот одбор.

„За разлика од режимот во Кремљ, Франција не следи политика на историски ревизионизам“, додаваат тие. Други информации не беа дадени, а од руската амбасада во Париз и Кремљ не одговорија дали поканата ќе биде прифатена, пишува Guardian.

За време на Втората светска војна загинаа повеќе од 20 милиони советски војници. Путин беше поканет и присуствуваше на церемонијата по повод 70-годишнината од слетувањето на Денот Д и покрај руската анексија на Крим неколку месеци претходно.

По тој повод, тогашниот француски претседател Франсоа Оланд изјави: „Можеби имам поинакво мислење од Владимир Путин, но никогаш не заборавив и нема да заборавам дека рускиот народ даде милиони животи“.

По комеморациите во јуни 2014 година, Путин и тогашниот украински претседател Петро Порошенко се состанаа во Елисејската палата на разговори откако Москва го поддржа прорускиот бунт во источна Украина. Путин не беше поканет на 75-тата комеморација на која присуствуваше Доналд Трамп.

реклама

Свет

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Read more
 

Вести

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе