Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Ажурираното издание на Audi S3 го придвижува познатиот дволитарски четирицилиндарски турбо бензински мотор кој сега развива 333 КС и 420 Nm максимален вртежен момент.

Четири години по претставувањето на последната генерација на спортскиот модел на Audi S3 (8Y), на сцената пристигна сеопфатно редизајнирано издание на згодниот автомобил од сегментот C, кој ќе продолжи да биде достапен за европската публика во две каросериски верзии.

Љубителите на перформансите најмногу ќе ги израдува информацијата дека добро познатиот дволитарски четирицилиндричен турбо бензински мотор во ажурираниот S3, наместо досегашните 310 КС и 400 Nm, сега има 333 КС и 420 Nm максимален вртежен момент, за кој дистрибуцијата на двете оски (quattro) е зајакната, подобрена и уште побрза 7-степен автоматски менувач со две спојки (S tronic).

Дополнителниот потенцијал се должи на фактот што S3 сега достигнува 100 км/час за 4,6 секунди (0,2 секунди побрзо од неговиот претходник), а максималната брзина и понатаму е електронски ограничена на 250 км/час. Во прилог на забавата и перформансите, тука е и фактот што редизајнираниот S3 со себе носи решение за споделување на вртежниот момент помеѓу задните тркала, кое е „позајмено“ од уште помоќната верзија на RS3, чиј 2,5-литарски 5 -цилиндарскиот мотор развива 400 КС, а меѓу неколкуте програми за работа е и програмата Dynamic Plus со која покрај менувачот кој подоцна префрла во поголема брзина, а порано во помала, најголемиот дел од вртежниот момент оди само на задната оска.

Со под кој е 15 милиметри поблиску до подлогата од стандардниот А3, на клиентите им се нуди опционална суспензија со адаптивни амортизери, а наместо стандардните бандажи од 18 инчи со гуми 225/40, бандажи од 19 инчи со гуми од 235 /35. Подобрени се и сопирачките, бидејќи предните самовентилирачки дискови со дијаметар од 356 милиметри сега се подебели за четири милиметри.

Промените на каросеријата кои ќе се нудат во комбинација со четири нови бои вклучуваат пониска и поширока едноделна решетка, редизајниран преден браник/спојлер со поголеми доводи за воздух и редизајниран заден браник. Четирите издувни цевки на системот за издувни гасови по избор може да бидат направени од титаниум.

Контрастот во темната кабина, обложена со премиум материјали, е направен од педали од не'рѓосувачки челик и рачки на вратите од алуминиум, што се користеше и за неколку детали, а врв на изведбата се спортските предни седишта тапацирани со кожа, со интегрирани потпирачи за глава и мултифункционален волан со рамен долен дел. Цената уште не е објавена.

Тагови
реклама

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе