Да, ова футуристичко чудо е Škoda

Нешто специјално од Škoda - визија за електричен концепт автомобил што ќе биде претставен во видео играта Gran Turismo 7.

Иако изгледа неверојатно футуристички, Vision Gran Turismo црпи инспирација од историските Škoda модели во обид да „привлече нови фанови кон брендот“, велат од чешката компанија.

Modern Solid

Клаус Зелмер, извршен директор на Škoda, рече за новиот концепт: „Корените на Škoda Motorsport се враќаат повеќе од 120 години во минатото, со безброј успеси. Студијата на Škoda Vision Gran Turismo го поврзува нашето богато наследство со нашата електрична иднина и новиот Modern Solid дизајнерски јазик“.

Елегантниот едносед, Vision Gran Turismo го прикажува модерниот цврст дизајнерски јазик на Škoda преку фаровите во форма на Т, зелената боја на мат Explorer (како концептот Vision 7S) и вдлабнатината на хаубата со букви на Škoda.

Инспирација од историјата

Skoda вели дека концептот црпи инспирација од 1100 OHC Spider од 1957 година со неговата долга хауба и густиот заден дел, иако има нови карактеристики како двојното задно крило и отворениот заден дел каде потпирањето и електричните мотори се целосно видливи.

Внатре, има прилагодливо седиште во форма на школка - централно поставено како тркачки автомобил, опремено со ремен со шест точки.

Remote video URL
Волан по вкус на играчот

Пред возачот, воланот со рамно дно беше развиен во соработка со искусни гејмери ​​со интерфејс и распоред на копчиња базирани на професионални волан за игри.

Екранот во кокпитот покажува брзина, режим на возење и ниво на батерија - но може да послужи и како ретровизор.

Концептот користи батерија од 87 kWh која испраќа енергија преку еднобрзински менувач до четири електрични мотори за вкупна моќност од 1.071 КС и 1.020 Nm вртежен момент. Има и систем за дистрибуција на вртежен момент со електричен мотор за секое тркало за кој Škoda тврди дека обезбедува „подобри перформанси во свиоците, обезбедувајќи брзо искуство во возењето“.

Škoda не е првата автомобилска компанија што го објави Vision Gran Turismo. Во 2022 година, Ferrari се вклучи во својот истоимен концепт, а McLaren го изгради во 2017 година, наречен Ultimate Vision Gran Turismo.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Авто новости

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе