Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Целите за производство за оваа година директно го одразуваат силниот интерес на клиентите за втората генерација на Macan. Германскиот производител на автомобили уште во март доби 10.000 нарачки за овој електричен SUV.

Porsche официјално го започна производството на новата генерација на електричниот Macan, кој ја заменува постоечката варијанта со SUS мотори со акцент на европскиот пазар.

Производствен дом на овој новитет е модернизирана фабрика во Лајпциг, која во последните години бараше инвестиции од околу 600 милиони евра, со оглед на подготовката и проширувањето на производната линија за овој теренец на батерии.

Фабриката што ја произведува и Panamera е проширена за да вклучи нова линија за склопување на каросеријата и модулите за батерии токму поради електричниот Macan. Компактниот SUV овозможува високо ниво на автоматизација во производството благодарение на платформата PPE. Производителот на автомобили користи 800 роботи само во одделот за склопување на каросеријата и батериите.

Секако, Porsche го вози и бранот на одржливост, па фабриката во Лајпциг може да се пофали со т.н. јаглеродна неутралност. Во самото производство на Macan, германската марка, на пример, користи струја од обновливи извори, додека биомаса користи за загревање на фабриката.

Повеќе од 4.600 вработени се вклучени во производството на Macan и Panamera во Лајпциг. Оваа фабрика е способна за максимална флексибилност, бидејќи конвенционалните бензински, хибридни и чисто електрични модели можат да започнат со една производна линија. Иако Porsche сака да продаде повеќе од 80 проценти од сите нови автомобили со електричен погон во 2030 година, неодамна се врати во реалноста и додава на тој план дека сè на крајот ќе зависи од барањата на клиентите и развојот на електромобилноста во одредени региони во светот.

Сепак, интересот за новиот Macan е голем, бидејќи Porsche забележа 10.000 нарачки уште во март. Оваа година Porsche планира да достигне 20.000 производни единици, а доколку побарувачката продолжи да биде силна, ќе го зголеми капацитетот на фабриката на 40.000 до 60.000 единици во текот на 2025 година.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе