BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Во BMW се одлучија за еволутивен пристап при дизајнирање на четвртото издание на нивниот најмал модел, кој од 2004 година се крие зад името Серија 1 и повеќе не се заснова на првенствено платформа со погон на задните тркала од претходната генерација. Четвртата генерација ќе пристигне во салоните во октомври.

И со новата Серија 1 (F70), каросеријата со два волумена доаѓа само во комбинација со 5 врати. Новото лице со себе носи поостри куќишта на LED светла и нова форма на решетката на ладилникот, а изгледот на куќиштата на задните LED светла донекаде потсетува на решението од актуелниот X2 модел.

Во зависност од пакетот на моторот и опремата, Серија 1 седи на новодизајнирани бандажи со дијаметар од 17 до 19 инчи, а купувачите за прв пат ќе можат да изберат двобојна комбинација на каросерија со црн покрив. Четири издувните системи се меѓу најистакнатите детали што ја красат најмоќната верзија на M135.

Помеѓу новитетите во минималистичката кабина, се издвојува мултимедијалниот систем iDrive 9 на BMW. Прилагодливата дигитална инструмент табла зафаќа 10,25 инчи од вкупната површина на екранот, а управувањето со мултимедија се врши преку дисплејот од 10,7 инчи. Речиси и да нема конвенционални прекинувачи, а претходната рачка на автоматскиот менувач е заменета со мал лизгачки бирач.

Зад ознаката 118d се крие послабата турбодизел верзија, а ја придвижува дволитарски 4-цилиндричен мотор кој развива 150 КС и 360 Nm максимален вртежен момент, што е доволно за 222 км/ч и забрзување од 0 до 100 км/ч за 8,3 секунди. И со ознаката 120d доаѓа дволитарски 4-цилиндричен турбодизел мотор поддржан од 48-волтен благ хибриден систем кој развива 163 КС и 400 Nm вртежен момент. Најголемата брзина во овој случај е исто така 222 км/ч, но 120d ќе достигне 100 км/ч за 0,4 секунди побрзо од верзијата 118d.

Серијата 1 со ознака 120 е придвижувана од 1,5-литарски (би)турбо бензински мотор со 3 цилиндри, кој покрај 48-волтен благ хибриден систем, има 170 КС и 280 Nm максимален вртежен момент. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч е 7,8 секунди, а максималната брзина е 226 км/ч. Сите споменати верзии пристигнуваат во комбинација само со погон на предните тркала и 7-степен автоматски менувач.

Врвот на понудата е резервиран за верзијата M135, чиј дволитарски битурбо мотор со 4 цилиндри развива 300 КС и 400 Nm максимален вртежен момент, а одговорот на BMW на слично моторизираните модели од Audi (S3), Mercedes (AMG A35), Volkswagen (Golf R), Honda (Civic Type R)...во земји со поблаги стандарди за емисија на штетни гасови, ќе се нуди и во комбинација со 320 КС. Подобрен со адаптивен погон на двете оски (xDrive), M135 развива електронски ограничени 250 км/ч и забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,9 секунди.

BMW ќе ја произведува новата Серија 1 во фабриката во Лајпциг, а првите примероци ќе пристигнат во европските салони во октомври.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе