Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

За да избегнат дефекти далеку од дома, возачите треба да се погрижат моторот на нивниот автомобил да работи во добра состојба, а брзата проверка на запчестиот ремен може да спречи сериозни проблеми.

Запчестите ремени се клучна компонента на моторот и нивното откажување може да предизвика голема штета.

„Редовното одржување, вклучително и навремената замена како што е препорачано од производителот, може да ги спречи овие проблеми“, објави Express.

Оваа компонента може да се истроши со текот на времето и на крајот да се скрши.

Замената на ременот обично чини околу 355 евра, но може да достигне и до 590 евра.

Многу запчести ремени се наоѓаат во внатрешноста на моторот, што значи дека нивната замена е интензивна работа.

Затоа, најголемиот дел од сметката ќе биде поврзан со отстранување на различни делови од моторот, што може да одземе многу време.

Експертите предупредуваат и на уште една честа причина за дефекти со кои може да се соочат возачите на долги патувања, а тоа е празен или неисправен акумулатор. 630.000 возачи останале заглавени на пат поради дефект на акумулаторот во 2023 година.

реклама

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе