Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Книгата за нарачки за новата California, која се нуди во три верзии и со 2 мотора, е отворена само на домашниот германски пазар, а почетниот дизел модел чини 62.689 евра. Луксузниот кампер ќе биде достапен за авантури во остатокот од Европа дури од крајот на летото.

Германскиот производител продаде повеќе од 280.000 примероци од овој луксузен кампер од лансирањето на California пред 36 години, а најновиот модел сега треба да ја продолжи серијата. Сепак, купувачите надвор од Германија треба да почекаат до крајот на летото за да можат да го купат еден од најпосакуваните европски кампери.

Новата генерација овојпат се базира на новиот Multivan, наместо на комерцијално возило како T6.1. Ова е сосема поинаков Bulli кој може да се пофали не само со дизајн, туку и со капацитет и технологија.

Затоа новата California ќе биде достапна со вкупно пет варијанти. Верзиите на Beach и Beach Tour имаат потреба од туристичко одобрување, и покрај можноста за подигнување на покривот, додека верзиите Beach Camper, Coast и Ocean се сертифицирани како камп приколки и затоа се единствените што ќе можат да имаат кујна внатре како стандардна опрема.

VW првично нуди два погонски агрегати, бензинец со ефикасен 2,0-литарски TSI мотор со максимална моќност од 204 КС и 2,0-литарски TDI дизел со 150 КС, и двата со автоматски менувач и погон на предните тркала.

Меѓу своите средства, новата California е посветена на максималната ефикасност на plug-in хибридниот погонски систем, PHEV со 245 КС, 4Motion погон на 4 тркала и електричен досег од 100 километри. Совршена комбинација за симнување од асфалтот, иако оваа верзија ќе пристигне во 2025 година.

Производителот веќе започна со претпродажба на пазарот, но засега само на домашниот пазар, а California на другите пазари низ Европа ќе пристигне на крајот на летото, кога ќе заврши производството на сѐ уште актуелната верзија. Цената на влезниот модел California Beach Camper со дизел погон во Германија започнува од 62.689 евра, додека почетната цена на бензинската верзија е 70.757 евра со ДДВ.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе