Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Тие се прикачени на уличните светилки или столбовите на семафорите: чудни сиви кутии кои исполнуваат важна функција - но ретко кој возач знае за нив.

Во секојдневниот живот, многу возачи возат како да се на автопилот: секогаш на истиот пат до работа и назад – но понекогаш има интересни работи кои треба да се откријат кои се прилично незабележливи.

Пример за ова се сивите кутии кои често се прикачуваат на улични светилки, знаци или столбови на семафори. Станува збор за интелигентни уреди.

Бројачи за сообраќај: Незабележителни, но важни

Чудните сиви кутии се уреди за броење на сообраќајот. Сепак, системите често не се интегрирани во големи кутии, туку речиси невидливо во столбовите на семафорите.

Овие странични радарски мерни уреди им овозможуваат на градовите и заедниците да собираат важни податоци за патниот сообраќај - кои потоа можат да ги користат за:

 • Избегнување на сообраќајниот метеж
 • Зголемување на безбедноста во сообраќајот
 • Намалување на штетните емисии
 • Намалување на бучавата од патот
 • Анализа на причините за несреќи и спречување на несреќи

Врз основа на овие информации, може да се донесат разумни одлуки при планирањето на сообраќајот.

Поглед во внатрешноста на уредот

Страничните радарски сензори на батерии можат да соберат многу податоци за сообраќајот - но бидете сигурни: чувствителните податоци како што се регистарските таблички не се снимаат. Наместо тоа, бројачите собираат податоци за:

 • Број на возила, општ обем на сообраќај
 • Должина на возилата
 • Конфигурација на оската и централни растојанија
 • Положба на моторниот блок
 • Мерење на нивото на звучен притисок во dB
 • Брзина на возилото

Со комбинирање на овие податоци може да се одреди кои класи на возила најмногу минуваат покрај локацијата. Некои уреди можат да складираат речиси милион податоци.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
 • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе