10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Не прашавте, ама одговоривме - не пропуштајте серија факти за автомобилите што никогаш нема да ви бидат потребни, дури ни за квиз.

Од првите возила на Карл Бенц до најмодерните модели на патиштата денес, историјата на автомобилот е полна со интересни факти. Некои од нив претставуваат клучни моменти за индустријата што секој треба да ги знае, некои само натпреварувачите во квиз ќе можат да ги ценат, а некои можеби се интересни, но се и сосема непотребни.

Дали знаевте дека основачот на голем бренд тврди дека го измислил MP3 плеерот? Дали нешто ви значи фактот дека темпоматот е изум на слеп инженер? Секако дека не, ниту таквото знаење ќе ви биде од корист. Како и да е, еве 10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите:

I

Најголемиот сообраќаен метеж во историјата се случи во август 2010 година, на автопат во кинеската провинција Хебеи. Се протегаше на 100 километри и траеше дури 12 дена. Причината се наведува како комбинација од 60% повеќе сообраќај од предвиденото и работи што го преполовиле капацитетот на патот, додека повремените дефекти и судири дополнително ја влошувале целата ситуација. Не изостана ниту претприемачкиот дух на мештаните, па заглавените возачи имаа можност да купат инстант тестенини и шишиња вода по 3 или 15 пати поскапа цена.

II

Најдолгиот автомобил некогаш направен е лимузина долга 30,54 метри, дизајнирана во 1986 година од Џеј Орберг. Ова необично возило и денес е во функција. Има 26 тркала, брачен кревет, салон, бар, терен за мини голф, базен, па дури и хелиодром. Ако некогаш имате шанса да ја возите оваа лимузина, избегнувајте да полните гориво на автопатот во кинеската провинција Хебеи.

III

Спротивно на тоа, најмалиот автомобил кој некогаш бил во сериско производство е Peel P50. Благодарение на димензиите од 137,2 x 99,1 см и тежината од само 59 кг, јасно е зошто името на ова возило со три тркала од 60-тите е запишано во Гинисовата книга на рекорди. Голема заслуга за денешната популарност на моделот P50 има Џереми Кларксон, кој го возеше низ зградата на BBC во епизода на „Top Gear“.

IV

Германскиот Amphicar е единственото цивилно амфибиско возило кое влезе во масовно производство. Сопственик на ова возило бил американскиот претседател Линдон Џонсон, кој обожавал да ги плаши гостите на својот ранч во Тексас со влегување во езерото. Еден од неговите помошници подоцна ја раскажал анегдотата: „Тој нè возеше до стрмниот брег на работ на езерото, а автомобилот почна брзо да се спушта кон водата. Претседателот извика: 'Сопирачките не работат! Сопирачките  нема да издржат! Паѓаме! Ќе потонеме!“

V

Најскапото паркинг место во Србија неодамна беше продадено во Белград за 63.000 евра. Ако мислите дека не вреди да се плаќа цената на гарсоњера за пар квадрати бетон, имаме уште позачудувачки податок. Можеби е најдобро да седнете - најскапото паркинг место на светот е продадено во Хонгконг, а купувачот за него платил астрономски 1,2 милиони евра.

VI

Првото комерцијално радио наменето за автомобили беше Motorola 5T71. Претставено во далечната 1930 година, овој уред чинеше 130 долари, што во тоа време беше една петтина од цената на новиот Model-T. И покрај повиците да се забрани неговата употреба бидејќи го одвлекува вниманието при возењето, радиото за автомобили влезе во масовна употреба, а традицијата производителите на автомобили да бараат огромни суми за дополнителна опрема трае до ден-денес.

VII

Првиот семафор во Југославија е поставен на 4 декември 1939 година во Белград, на раскрсницата на улиците „Краља Александра“, „Краља Фердинанда“ и „Таковска“. Љубопитните минувачи долго гледале во новиот уред и прашувале за што служи, а следниот ден Политика во својата статија го дала следново предвидување: „Така, многу сообраќајници ќе бидат отстранети од белградските раскрсници, бидејќи нивната работа ќе ја извршуваат од автоматски уреди, како и во други земји, за да служат во иднина како сообраќајни контролори и арбитри во случај на можни недоразбирања и конфликти“. Господине, ова што ви пишува на радарот е недоразбирање...

VIII

Светскиот рекорд за најбрза промена на моторот е само 42 секунди. Овој подвиг го постигна тим британски кралски маринци, кои тренираа две недели во 1985 година за да го заменат моторот на автомобил Ford Escort пред камерите. Слободно покажете му го ова видео на вашиот механичар следниот пат кога ќе ви каже дека ќе треба да чекате еден месец за поправка:

Remote video URL
IX

Ралф Титор, човекот кој ја измислил темпоматот, бил слеп. Овој инженер го изгубил сетилото за вид кога имал 5 години, но тоа не го спречило да создаде механизам што милиони луѓе го користат секој ден. Сепак, неговиот изум не се родил од желбата возачите да ги одморат нозете, ниту да заштедат 7-13% од горивото. Не, Титор дошол на идеја за време на возењето со семејниот адвокат, кој имал навика да успорува кога зборува и да забрзува кога слуша. Непријатното лулање толку многу го изнервирало слепиот инженер што сакал да создаде механизам за контрола на брзината, што го направил во 1945 година.

X

Кристиан фон Кенигсег, основач на компанијата Koenigsegg Automotive, е познат по скапите спортски автомобили со високи перформанси. Меѓутоа, ако ја посетите веб-страницата на производителот, можете да прочитате дека овој Швеѓанец си ја припишува идејата за првиот MP3 плеер. Како што се тврди во неговата биографија на официјалната веб-страница, на 18-годишна возраст, Кристиан го измислил „Chip Player“, уред кој може да складира и репродуцира ЦД-а од мемориски чип. Страницата исто така тврди дека тој го измислил клик системот за спојување на подови во 1991 година, но дека неговата идеја била патентирана во 1995 година од друга компанија. Од двете идеи се откажал поради незаинтересираност, и набрзо и двете создаде индустрии вредни милијарди долари. Трета среќа.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе