Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Возачите на автомобили со мотори со внатрешно согорување следат низа безбедносни чекори при полнење гориво на бензинските пумпи.

При полнење гориво, исклучете го моторот, никогаш не правете ја целата операција со запалена цигара, а се препорачува да не користите мобилен уред во текот на целата процедура.

Но, постои една работа што речиси секој од нас ја има направено барем еднаш. Во желбата да наполниме што е можно повеќе гориво, откако сигурносниот вентил ќе престане да полни, ако сме решиле да наполниме „до врв“, вообичаена практика е да се обидеме да додадеме малку повеќе гориво со последователно полнење.

Сепак, системот што го прекинува протокот на гориво нема да дозволи да се додаде повеќе течност во резервоарот. Што значи дека помалото количество гориво што се обидуваме да го истуриме всушност се детектира како вишок и се отфрла преку одводната цевка.

Според тоа, возачот на крајот плаќа гориво што не го ставил во резервоарот. Покрај финансиските трошоци, оваа навика може сериозно да го оштети вашиот автомобил.

Горивото што не завршило во резервоарот може да да се прелее преку каросеријата, оштетувајќи ја бојата. Од друга страна, при полнење на резервоарот се ослободуваат гасови кои со дополнително напрегање на цревото може да го оштетат филтерот со активен јаглен што го имаат модерните автомобили.

Овој филтер служи за отстранување на испарувањата кои се акумулираат за време на полнењето гориво, така што во случај на дефект, емисиите на возилото би се зголемиле и работата би можела да стане неправилна.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе