Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

На социјалните мрежи кружи нов трик со кој криминалците крадат автомобил, а тој вклучува паричка.

Овој систем се однесува на сопствениците на понови возила со системи за далечинско заклучување.

Крадците на автомобили секогаш се обидуваат да најдат нови начини да украдат автомобил. Можеби сте слушнале дека користат уреди кои го блокираат сигналот испратен од вашиот клуч при далечинско заклучување, но овој метод е многу поедноставен.

Имено, потребна им е само паричка, а ја користат така што ќе ја вметнат во рачката на совозачката врата во моментот на ваше невнимание. Ако не успеете да ја видите паричката при повторното влегување во автомобилот и да ја заклучите по пристигнувањето на локацијата, рачката на вратата нема да може да се заклучи поради паричката, а единственото нешто што им преостанува на криминалците е да влезат во вашиот отклучен автомобил.

Доколку забележите паричка, најбезбедно би било да се јавите во полиција.

Сепак, треба да се има предвид дека бравите на модерните автомобили не може да се оневозможат на овој начин, а паричката не може да спречи заклучување на возилото. Но, можеби е најдобро сами да го испробате овој трик и да видите дали заглавената паричка на вашиот автомобил може да го наруши механизмот за заклучување.

Remote video URL

 

реклама

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе