Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Додека се чекаат информации за плановите на Alpine за сопствен електричен кросовер, пристигна нешто што ќе ја „загрее“ атмосферата.

Станува збор за моделот Renault Rafale E-Tech 4×4, првата верзија на подигнатото флегшип купе на Renault со погон на четири тркала и plug-in хибриден погон. Изборот за верзијата Atelier Alpine добива приспособена шасија на која работат експертите од брендот зад A110.

Rafale беше претставен минатото лето, но единствениот достапен модел по лансирањето имаше 1,2-литарски хибриден мотор со погон на четири тркала со 200 КС, потпомогнат од два електрични мотори, генератор за стартер и поголем мотор интегриран во менувачот.

Со додавање на трет мотор со 136 КС на задната оска, новиот флегшип доби погон на четири тркала и значително поголема моќност, вкупно 300 КС. Забрзувањето од 0 до 100 км/час трае 6,4 секунди, додека хибридот со погон на предните тркала достигнува 100 км/час за 8,9 секунди.

Батеријата со капацитет од 22 kWh обезбедува електричен досег од 100 километри и придонесува за вкупен опсег од 1.000 километри. Батеријата се полни до 80 проценти капацитет за 130 минути, а целосно за 2 часа и 55 минути.

На клиентите им се достапни два пакета опрема. Основните модели се со ознака Espirit Alpine и имаат малку алпски изведби, вклучувајќи брендирани патосници и тркала од 20 инчи, додека верзијата Atelier Alpine е украсена со каросеријата Satin Summit Blue, Ѕвездено црн „лебдечки“ спојлер и комплет од 21 -инчни Chicane тркала.

Но, Atelier Alpine оди понатаму благодарение на адаптивната суспензија која користи камера за да го скенира патот пред автомобилот и на амортизерите им го „пренесува“ она за што треба да се подготват.

Овој модел доаѓа со мени за контрола на шасија на екранот на системот за инфозабава, кое се користи за избор на една од трите поставки, имено Comfort, Dynamic и Sport. Овие поставки ги прилагодуваат амортизерите и аголот на управување на задните тркала.

Renault не ги откри цените за Rafale 4x4, но познато е дека Европејците ќе можат да го купат од есен.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе