Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат да го сокријат имотот

Колку навистина вреди имотот на семејството на момчето убиец и зошто семејството Кецмановиќ се обидува да ја намали неговата вредност додека трае граѓанската постапка за отштета пред судот што ја покренаа родителите на убиените деца?

Марина Ивеља, адвокатката на семејството на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“, по едно од претходните рочишта изјави дека имотот на семејството е проценет на 598.500 евра и побара парничната постапка врз основа на тужбите на семејствата на жртвите да бидат суспендирани до крајот на кривичното дело. Белградски Блиц дознава дека во ниту една од спроведените истраги поради пукањето во училиштето, проценителот на имотот не го анализирал недвижниот имот на семејството Кецмановиќ, па не било ни заклучено колкава е вредноста на сѐ што тие поседуваат.

Адвокатката на семејството Кецмановиќ по рочиштето неделава им порача на родителите на момчето убиец дека најверојатно ќе има 15-20 рочишта и дека прашање е дали нивниот имот ќе биде доволен само за покривање на трошоците на адвокатот. Како што објасни таа, прво мора да се подмират судските, адвокатските и извршителските трошоци, а на крајот главното побарување, односно надомест на штета на тужителите.

„Затоа сметам дека овие постапки се налудничави и дека судот мораше да ја прекине оваа постапка до крајот на кривичната постапка, бидејќи граѓанската постапка е обврзана со одлуката на кривичниот суд“, изјави таа.

По овие информации, Блиц успеа да дознае што има во имотот на Кецмановиќ, а што е наведено по тужбите на семејствата на убиените деца во основното училиште „Владислав Рибникар“, кои бараат отштета за смртта на нивните најблиски. Инаку, Кемановиќ имаат забрана да продаваат, да даваат или да прават какви други дејствија со нивниот имот до завршување на постапката.

Според информациите на српскиот печат, Владимир Кецмановиќ, таткото на момчето убиец, поседува: стан во Савски Венац од 87 квадрати и автомобил Mercedes од 2005 година.

Миљана Кецмановиќ, мајката на момчето убиец поседува значително поголем имот:

  1. стан од 47 квадрати во близина на Вуков споменик и паркинг место на истата локација,
  2. половина стан во Врачар од 57 квадрати,
  3. половина од станот на Звездара од 91 квадрат,
  4. половина од уделот во семејните куќи во Ниш,
  5. половина од помошниот објект од 40 квадрати во Ниш,
  6. околу 25 ари земјоделско земјиште, градежно земјиште и ниви во Ниш и околината на Параќин,
  7. автомобил FIAT 500, 2017 година.

На родителите на момчето убиецот им било привремено забрането користење пари од сите сметки, а привремено им биле одземени парите и хартиите од вредност. За колку пари станува збор, засега не е познато.

Ако се пресмета најниската вредност на имотот, врз основа на просечните цени на квадратите на локациите во Белград каде што Кецмановиќ имаат станови, само нивните највредни имоти вредат најмалку 700.000 евра, што е за најмалку 100.000 евра повеќе од сумата наведена од нивниот адвокат.

Во оваа пресметка не е вклучена вредноста на автомобилот, имотот и земјиштето што ги има Миљана Кецмановиќ во Ниш и Параќин.

Оттука, очигледно е дека изјавата на нивниот адвокат е дел од тактиката за разводнување на судењето и манипулирање со судот.

„Таа ги смени тезите во затоа што парничната постапка против Кецмановиќ директно се однесува на нивното воспитување на момчето на убиецот, на она што нивниот син го направил на 3 мај 2023 година во основното училиште 'Владислав Рибникар'. Накратко, се работи за масакр во училиште, додека кривичната против нив се однесува само на тоа што таткото го однел синот на стрелиште, дека не го заклучил адекватно оружјето, дека ДНК на мајката била пронајдена на патрон во училница. Затоа, да се чека да заврши кривичната постапка за да се продолжи со граѓанското судење нема никаква смисла, бидејќи тоа се две сосема одвоени постапки, за сосема различни работи. Доколку утре Кецмановиќ бидат ослободени од кривична постапка, судскиот спор нема да биде прекинат“, нагласува извор на Блиц упатен во случајот.

Семејствата на убиените деца бараа отштета за смрт на блиско лице.

Доколку судот во парницата пресуди сума што ја надминува вредноста на имотот на Кецмановиќ, тоа ќе значи дека сѐ што имаат ќе биде продадено, а ако и тоа не е доволно, ќе им биде наложено да ја платат сумата во иднина во согласност со одлуката на судот.

Да потсетиме, првото семејство кое поднесе приватна тужба против родителите на момчето убиец е мајката, таткото, братот и сестрата на Адријана Дукиќ, жртва на пукањето во „Рибникар“. Тие бараат надомест на нематеријална штета поради смрт на блиско лице, како и страв и болка, а сумата што ја бараат е околу 300.000 евра.

По ова барање следуваше ново од 27 членови на семејствата на останатите жртви. Судењата за двете постапки се во тек.

реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Регион

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе