Русија размислува за привремени ограничувања за извоз на гориво

Руската влада размислува за воведување на привремени ограничувања за извоз на гориво, со цел да се стабилизира домашниот пазар, изјави вицепремиерот Александар Новак.

Можно е Министерството за енергетика да даде таков предлог во блиска иднина, рече Новак.

„Ова се разгледува, и Министерството за енергетика треба да даде предлог во блиска иднина. Во принцип, го разгледуваме овој инструмент бидејќи побарувачката расте и мораме целосно да го обезбедиме домашниот пазар“, рече тој.

Според Новак, притисокот врз цените на нафтата на берзата продолжува.

„Иако пораснаа вчера, пред тоа цените паднаа неколку дена, односно гледаме дека ситуацијата е нестабилна, така што пазарот треба да се стабилизира“, заклучи тој.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Бизнис

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Read more

РКЕ почна постапки за одземање на лиценците на двајца снабдувачи со електрична енергија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе