Русија забрани извоз на гориво, цената на нафтата скокна

Цените на нафтата се искачија над 94 долари на меѓународните пазари, откако Русија привремено го забрани извозот на гориво, што ќе ја зголеми побарувачката од рафинериите во период на тесна понуда.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 1,02 долари од вчерашното затворање и изнесуваше 94,55 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по повисока цена од 1,27 долари, од 90,93 долари.

Расположението на пазарите беше одбележано за време на утринската сесија на американската централна банка, која во средата ги задржа каматните стапки на сегашното ниво, но потврди дека до крајот на годината треба да ги зголеми за уште една четвртина од процентниот поен, до 5,50 до 5,75 проценти.

Повисоките трошоци за задолжување би можеле да го ослабат економскиот раст и побарувачката за гориво и да го поддржат доларот, што би ја намалило куповната моќ на купувачите со други валути и дополнително ќе го ограничи купувањето на енергија. Норвешката централна банка ги зголеми каматните стапки во четвртокот, а Европската централна банка ги зголеми трошоците за задолжување пред две недели, за четвртина процентен поен, и покрај слабата економија.

Клиентите ќе мора да бараат нов добавувач

Монетарната политика на големите економии по пладне ја засени руската најава дека привремено ќе го забрани извозот на горива со цел да се подобри понудата на домашниот пазар и да се намалат цените. Тоа значи дека купувачите на руски бензин и дизел ќе мора да бараат друг добавувач и дека и онака тесната понуда ќе биде под зголемен притисок од побарувачката од рафинериите, објаснува Тамаш Варга од брокерската куќа PVM.

Руската објава уследи по падот на залихите на нафта во САД минатата недела, за 2,14 милиони барели, поради силниот извоз. Паднаа и залихите на деривати, што го одразува почетокот на сезоната на редовно одржување на есен во рафинериите, објави американската влада во неделен извештај.

Залихите на нафта во американскиот центар Кушинг се на најниско ниво од јули 2022 година, при што Организацијата на земјите извознички и нејзините сојузници пласираа помалку барели на пазарот, според договорот минатата година. Одделно, ОПЕК објави дека барел од нафтената кошница на нејзините членки во средата се намали за 1,18 долари на 95,82 долари.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Бизнис

Технолошкиот сектор го оживеа Волстрит

Read more

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Read more

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Read more

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе