Руска експедиција на Арктикот пронајде кафе старо еден век

Боцата со кафе е одлично сочувана и е од 1902 година кога била оставена од страна на американско-норвешка истражувачка експедиција.

Пред 117 години истражувачот Евелин Болдвид бил на поларна мисија на Арктикот предводејќи комбиниран тим од Норвежани и Американци со вкупно 51 човек. Тие го истражувале архипелагот наречен Земјата на Франц Јосиф кој територијално ѝ припаѓа на Русија. Мисијата била прекината по година дена откако била прогласена како неуспешна.

Деновиве руските истражувачи ги пронајдоа базите направени од тимот на Болдвин, меѓу кои и Леонид Круглов кој на Instagram објави фотки од една од базите нагласувајќи дека оставените предметиво нив се одлично сочувани.

„Остатоци од американската поларна експедија на Евелин Болдвин од 1902. Морето постепено го уништува брегот и наскоро овие уникатни градби ќе изчезнат. Најдовме многу интересни работи тука, како на пример одлично сочувана боца со зрна кафе и многу други работи за кои ќе пошам во мојот следен пост“, напиша Круглов.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Чек дис аут

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Read more

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Read more

10 реченици кои не сака да ги слушне ниту една жена без деца

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе