Руска експедиција на Арктикот пронајде кафе старо еден век

Боцата со кафе е одлично сочувана и е од 1902 година кога била оставена од страна на американско-норвешка истражувачка експедиција.

Пред 117 години истражувачот Евелин Болдвид бил на поларна мисија на Арктикот предводејќи комбиниран тим од Норвежани и Американци со вкупно 51 човек. Тие го истражувале архипелагот наречен Земјата на Франц Јосиф кој територијално ѝ припаѓа на Русија. Мисијата била прекината по година дена откако била прогласена како неуспешна.

Деновиве руските истражувачи ги пронајдоа базите направени од тимот на Болдвин, меѓу кои и Леонид Круглов кој на Instagram објави фотки од една од базите нагласувајќи дека оставените предметиво нив се одлично сочувани.

„Остатоци од американската поларна експедија на Евелин Болдвин од 1902. Морето постепено го уништува брегот и наскоро овие уникатни градби ќе изчезнат. Најдовме многу интересни работи тука, како на пример одлично сочувана боца со зрна кафе и многу други работи за кои ќе пошам во мојот следен пост“, напиша Круглов.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Чек дис аут

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Read more

Магазин

  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

Читај повеќе

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Суфле палачинки

Читај повеќе

Медицинско чудо: Бебе во „водена обвивка“ се роди на ГАК

Читај повеќе
  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Читај повеќе