СДСМ и ДУИ договорија соработка за локалните избори

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев на Facebook објави дека на попладневната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети се договориле двете партии да соработуваат на есенските локални избори, со меѓусебна поддршка во некои општини уште во првиот, а во други во вториот круг.

– Имав одличен состанок со коалицискиот партнер и претседател на ДУИ, Али Ахмети. Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори, напиша Заев во објавата на Facebook.

Премиерот потенцира дека заедничка цел на СДСМ и ДУИ е во предизборната соработка да се вклучат што е можно повеќе партии од владината коалиција.

– Во тек се постапките за избор на најдобрите кандидати – тоа ќе бидат личности кои умеат и кои се подготвени да го дадат најдобриот резултат за граѓаните во секој град, во секое село, во секоја населба. Согласни сме дека институциите имаат и обврска и капацитет да испорачаат целосно демократски, професионални и фер локални избори, додаде Заев во објавата. 

реклама

Реџепи издржа само една рунда

Read more

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Косовски автобус се преврте кај Славонски Брод, десет лица загинаа

Read more

Македонија

Првачињата по општество ќе учат за почитување на различностите и средината во која живеат

Read more

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Read more

Само 0,02 отсто од ревакцинираните граѓани се заразиле со COVID-19

Read more

Сончево со температура до 37 степени

Read more
 

Вести

Путин: Руската флота е способна да открие и уништи која било цел

Читај повеќе

Браун: Можно е Германија да воведе ограничувања за невакцинираните

Читај повеќе

Тешко повреден мотоциклист откако паднал на коловозот во Битола

Читај повеќе

Првачињата по општество ќе учат за почитување на различностите и средината во која живеат

Читај повеќе

Десетмина загинати и 45 повредени во несреќата на косовскиот автобус кај Славонски Брод

Читај повеќе

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Читај повеќе

Косовски автобус се преврте кај Славонски Брод, десет лица загинаа

Читај повеќе
  • filter

Белгија повторно погодена од силно невреме: Поплавени улици, куќи и возила

Читај повеќе

Само 0,02 отсто од ревакцинираните граѓани се заразиле со COVID-19

Читај повеќе