Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Последниот кум на сицилијанската мафија, Матео Месина Денаро, кој беше уапсен во јануари по триесет години поминати во бегство, е во неповратна кома во болница, а лекарите одлучиле да престанат да го хранат, објавија денеска италијанските медиуми.

Месина Денаро има 61 година, но веќе неколку години боледува од рак на дебелото црево. Токму неговата одлука да започне лекување резултираше со негово апсење по посетата на клиниката во главниот град на Сицилија, Палермо.

По апсењето, Денаро шест пати по ред беше осуден на доживотен затвор и затворен во затвор со максимална безбедност во Аквила, каде според достапните информации продолжил со лекувањето.

Неговата состојба се влоши

Здравствената состојба на мафијашот, кој беше хоспитализиран на почетокот на август, се влоши последните денови и сега е во „неповратна кома“, пишуваат италијанските медиуми.

Лекарите се согласиле дека здравствената состојба на пациентот е таква што треба да се спречи да се храни, а самиот Денаро претходно побарал да не се реанимира.

Познат по прекарот Дијаболик, име на криминалец и протагонист на познатиот италијански стрип чиј обожавател и самиот, Матео Месина Денаро беше долгогодишен шеф на Коза ностра во западната сицилијанска провинција Трапани, иако неговата моќ се прошируваше на Палермо.

Немилосрден убиец и последен претставник на старата гарда

Тој беше безмилосен убиец и последен претставник на старата гарда на Коза ностра.

Во 1992 година, тој беше дел од група мафијаши испратени од тогашниот мафијашки бос Салваторе Риина (1930 - 2017) во Рим за да го убие судијата Џовани Фалконе, познат борец против мафијата. Тоа им успеа во бомбашки напад на 23 мај во близина на Палермо.

Матео Месина Денаро исчезна во летото 1993 година и стана најбараната личност во Италија. Во годините што следеа интензивно се трагаше по него.

На крајот било утврдено дека тој престојувал недалеку од родниот град Кастелветрано во западна Сицилија. По долгогодишно прислушување на членовите на неговото семејство и пријателите, полицијата конечно го пронајде Денаро и го уапси во приватна клиника во Палермо, каде дошол на редовен лекарски преглед.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Свет

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Read more

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Read more

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Read more

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Read more
 

Вести

Полнач за мобилни итно повлечен од српскиот пазар поради опасност од пожар и струен удар

Читај повеќе

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Читај повеќе

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати тешко до крајот на годинава

Читај повеќе

Од полноќ нови цени на горивата

Читај повеќе

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Читај повеќе

Уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа

Читај повеќе

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Читај повеќе

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Читај повеќе

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Читај повеќе