Шпанија ќе ја ограничи употребата на вода

Макфакс
/ 12.02.2024 / 16:20

Шпанските туристички региони Андалузија и Каталонија се соочуваат со недостиг на вода поради малите или никакви врнежи на дожд, па во текот на претстојното лето имаат намера да ја ограничат потрошувачката на вода од локалното население и туристите, најавија нивните власти.

Во јануари температурите во крајбрежните региони достигнаа 30 степени Целзиусови, што досега беше невидено, објави метеоролошката служба АЕМЕТ.

„Со оглед на тоа што не врнеше дожд во ноември, декември и во јануари, се соочуваме со исклучително тешка ситуација“, изјави Хуанма Морено, претседател на регионалната влада на Андалузија.

Во оваа најнаселена шпанска провинција 8,5 милиони жители традиционално живеат од земјоделство и туризам. Во нејзините акумулирани езера, од каде што се снабдуваат домаќинствата со вода, нивото на водата падна на 20% од капацитетот, а некаде и под 10%.

„Луѓето мора да бидат подготвени за ограничувања ова лето“, рече Морено.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Свет

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Read more

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Read more

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Read more

Судот пресече: Трамп ќе плати над 454 милиони долари во случајот за измама во Њујорк

Read more
 

Вести

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Читај повеќе

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Читај повеќе

Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат на го сокријат имотот

Читај повеќе

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Читај повеќе