Скок на цените на нафтата за повеќе од 6%, доларот слабее

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката на валути благо падна.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,04 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,08 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од 149,30 на 149,20 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0790 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0785 долари.

Азиските инвеститори се внимателни

На азиските берзи утрово мирно се тргува, а прометот е слаб бидејќи многу пазари се затворени поради прославата на Лунарната Нова Година, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо падна.

На токиската берза индексот Nikkei утрово порасна за 0,1 отсто, додека цените на акциите во Австралија се лизнаа за 0,4 отсто.

Повеќето други берзи во регионот, вклучително и оние во Кина, Тајван и Јужна Кореја, денеска се затворени поради прославата на Лунарната Нова година.

Цените на нафтата растат

На светските пазари минатата недела цената на нафтата порасна за повеќе од 6 отсто бидејќи ситуацијата на Блискиот Исток не се смирува, па можноста за нарушување на понудата ги поддржува цените на „црното злато“.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела порасна за 6,35 отсто, на 82,19 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 6,3 отсто, на 76,84 долари.

Така, цените закрепнаа голем дел од загубите од претходната недела, кога потонаа за повеќе од 7 отсто. Порастот на цените е последица на влошените изгледи за прекин на конфликтот во окупираниот палестински Појас Газа, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли предлогот на палестинскиот Хамас за прекин на огнот.

Во петокот израелските сили продолжија со воздушните напади врз Газа.

Изјавата дека „ниту еден дел од Појасот Газа нема да биде имун на израелската офанзива“ ги наведе учесниците на нафтениот пазар да заклучат дека нема ни навестување на желба за мир, така што премијата за воен конфликт не е доволно висока, вели Џон Еванс, аналитичар од PVM.

Трговците очекуваат забрзување на растот на кинеската економија

Украина, пак, во петокот со беспилотни летала нападна две рафинерии на југот на Русија. И покрај украинските напади и техничките проблеми, Русија во февруари извезла повеќе нафта од планираното со договор на водечките производители.

Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, предводени од Русија, најавија намалување на производството во првиот квартал од оваа година, со цел да ги поддржат цените.

Поддршка за цените обезбедија и надежите на трговците за забрзување на растот на кинеската економија, најголемиот увозник на нафта во светот, по новите стимулативни монетарни и други мерки. Сепак, тешко е да се очекува побрзо закрепнување на кинеската економија додека не се реши кризата на пазарот на недвижности, велат аналитичарите.

Значителниот пораст на цената на нафтата го спречува и забавувањето на растот на економијата на Америка и еврозоната, имајќи предвид дека тамошните централни банки веројатно ќе ги задржат каматните стапки повисоки од очекуваните пазари, поради сè уште покачената инфлација.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Бизнис

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растот на руската економија го изненади ММФ

Read more

Рекорди на Волстрит, вредноста на Nvidia се зголеми за 277 милијарди долари

Read more

Како помина експериментот „четиридневна работна недела за иста плата“ во Британија?

Read more
 

Вести

ЕУ се мачи да набави оружје и муниција

Читај повеќе

Без струја Ѓорче Петров и Карпош

Читај повеќе

Променливо облачно и релативно топло

Читај повеќе

Паднаа цените на нафтата

Читај повеќе

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе