Споменикот на Александар Велики по 26 години поставен во центарот на Атина

Атина, 18 април 2019 (МИА) – Откако од 1992 година првпат беше претставен на јавноста, а во 1993 година откупен од Министерството за култура на Грција, споменикот на Александар Велики, но во поинакво, во младо издание, а не како војник, вчера по 26 години беше поставен во центарот на Атина.

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, утре наутро ќе биде и свечено откриен во присуство на атинскиот градоначалник, Јоргос Каминис.

Споменикот денеска е покриен со платно, а работници интензивно работат на уредување на просторот околу споменикот. Се поставуваат плочки, се фарбаат бандерите, се средува делот под споменикот, за се да биде подготвено за утрешниот ден.

Она што не останува незабележано е букетот цвеќиња закачен на споменикот, јави дописничката на МИА од Атина. Никој од работниците што работата на уредувањето на просторот не знаеше кој и кога ги оставил цвекињата.

Споменикот е дело на скулпторот Јанис Папас и е со висина од 3,5 метри, а изминатите години доста често беше во центарот на вниманието на грчката јавност поради неможноста да се најде соодветен простор за негово поставување.

Во 2014 година градоначалникот на Атина презеде иницијатива и одговорност за да се стави крај на недоразбирањата и споменикот да биде поставен во грчката престолнина, а општинскиот совет, една година подоцна донесе одлука за местото каде што ќе се постави.

Склупторот Јанис Папас, кој почина во 2005 година, уште во 1941 година започнал да работи на споменикот, а делото го завршил во 1972 година. А, 20 години подоцна, во 1992 година првпат бил претставен на изложба и купен од Министерството за култура на Грција. Во 2001 година тогашниот министер за култура, Евангелос Венизелос, го известил тогашниот градоначалник на Атина, Димитрис Аврамопулос дека Министерството сака споменикот да и го подари на општината.

Откако споменикот станува сопственост на општина Атина, започнуваат и перипетиите и несогласувањата околу неговото поставување.

Во 1993 година била разгледана можноста да се постави споменикот во парк во центарот на Атина, кој би го носел името Александар Велики, меѓутоа во тој дел, тогаш се работело на изградба на метрото.

Во периодот од 2001 до 2013 година, советот на општина Атина и надлежните разгледувале различни плоштади на кои би можел да се постави споменикот, но секогаш се појавувал проблем. Или постоење на друг споменик или несогласувања или мал простор.

Пред четири години, во 2015 започнаа подготовките за поставувањето во центарот на Атина.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Регион

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Read more

Турски воени бродови се во борбена готовност крај брегот на Анталија

Read more

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Грција: Можни се локални карантини, нема отворање на границите за други земји

Read more

Вести

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Читај повеќе

Поскапувањето на струјата ќе осигура инвестиции во обновливи извори, вели Ковачевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Читај повеќе

Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Читај повеќе

Приведени сопственик на угостителски објект и десет жени во гостиварскo

Читај повеќе

Медицински техничар од Шведска во поддршка на колегите на Инфективна клиника

Читај повеќе

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист, возачот на автомобилот побегнал од местото на несреќата

Читај повеќе

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Читај повеќе