Статистиката не лаже - Рашфорд е двојно поефикасен од Роналдо на Олд Трафорд

Маркус Рашфорд е двојно поефикасен и генерално подобар од Кристијано Роналдо, во споредба со првите неколку сезони на Португалецот на Олд Трафорд.

Против Сити, младиот напаѓач го запиша својот натпревар бр.127 со „црвените ѓаволи“ во Премиер лигата, докажувајќи дека се справува многу подобро од поранешниот број 7 на исто толку дуели.

Рашфорд има помалку минути игра – 8.110 наспроти 8.924 на Роналдо, но има постигнато повеќе голови – 37:34.

Неговите асистенции се помалку – 18:22, но предноста е огромна. Тој ги постигнал своите голови од 256 удари, додека на Кристијано му беа потребни 471.

Ова значи дека статистичките податоци покажуваат дека процентот на успешност на Маркус е 14,5, додека на Роналдо е само 7,2.

Треба да се потсети дека кога Португалецот беше привлечен во 2003 година, тој дојде со ветувачки иден статус на sвезда, додека Рашфорд беше многу помалку познат пред да експлодира со 2 гола против Митјиланд и Арсенал во 2016 година, кога имаше само 18 години.

Тој во последно време не престанува да остава белег и е во одлична форма, но сепак треба многу работа и искуство за да докаже дека може да продолжи по стапките на неговиот славен претходник.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Фудбал

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Read more

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Read more

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Read more
 

Спорт

Ислами постави нов македонски рекорд

Читај повеќе

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Читај повеќе

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Читај повеќе

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе