Стокец од 10.000 евра!

Изгледа како уште да не ја напуштил фабриката за автомобили Zastava и како да не поминале 44 години откако бил произведен.

Станува збор за примерок на легендарната Застава 101, „Стокец“ или „Стојадин“, кој се продава во Нови Сад.

Сепак, ова не е обичен примерок на автомобилот чиј рок на траење одамна е истечен (чест на исклучоци), туку е музејско дело и секако еден од симболите на стара Југославија.

Сопственикот на автомобилот во огласот наведува дека автомобилот бил сочуван и гаражиран уште од далечната 1980 година, односно од денот кога ја напуштил фабриката.

Тој додаде и дека огласениот, сега веќе олдтајмер, никогаш не бил регистриран, а со тоа и никогаш не бил во сообраќај.

Интересен детаљ кој сведочи за совршената и недопрена состојба на автомобилот се навлаките на седиштата кои сè уште се на своето место.

Она што предизвика лавина коментари е токму цената, која сопственикот јасно ја истакна.

„Во музејска состојба е, а цената од 10.000 евра е фиксна“, се вели во огласот.

URL

„Имам 20 евра, ако тоа ти значи нешто. Прати сметка, не вреди ништо ни механички, ни каросериски, ни тогаш не беа нешто. Само сентиментална вредност, автомобилот не вреди за тие пари“, мудруваа некои корисници веднаш под огласот, но имаше и такви кои би сакале да бидат сопственици на ваква реткост.

„Некој сака бубрег? Го давам за 9.000 евра“, напишал еден корисник на социјалната мрежа X (Twitter).

Што мислите, дали овој автомобил вреди 10.000 евра?

Тагови
реклама

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе