јајца

Дали смеете да јадете јајца ако имате висок холестерол?

Јајцата се преполни со хранливи материи, но за луѓето кои се загрижени за здравјето на срцето - и особено за нивото на холестерол - одлуката да ги вклучат во нивната исхрана може да изгледа комплицирана.
Read more

Не се житарките и овошјето, ова е најздравиот појадок во светот

Read more

Зошто јајцата никогаш не треба да ги варите во вода?

Следен пат кога ќе сакате да сварите јајце, немојте да го варите во вода. Зовриената вода прска насекаде, лушпата може да напукне и јајцето е тешко да го излупите.
Read more
play_arrow

Најчеста грешка што ја правиме при кршење јајца

Готвачите кршат јајца од шега, исто како бабите кои можат да направат колач од 12 јајца со врзани очи, но ако се сеќавате на вашите кулинарски почетоци, ќе разберете дека не било секогаш лесно.
Read more

Рецепт што треба да го правите најмалку еднаш неделно: Омлет со тиквички

Јајцата се евтин извор на протеини кои обезбедуваат раст и развој на сите телесни ткива. Треба да ги јадеме почесто, без оглед на количината на холестерол во овие „протеински бомби“.
Read more
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more