протест

play_arrow

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Демонстрантите во Флорида ги запалија заштитните маски во знак на протест против рестриктивните мерки воведени со цел да се спречи ширењето на COVID-19.
Read more

Најмалку 19 повредени на протестот по повод Денот на жената во Мексико Сити

Петнаесет полицајци и четворица цивили се повредени за време на демонстрациите на Меѓународниот ден на жената во Мексико Сити, соопшти Министерството за јавна безбедност, додека илјадници жени протестираа против родовото насилство низ цела
Read more

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Граѓанската иницијатива против урбаното дивеење денеска во Ѓорче Петров одржа протест против бетонизација и градење десетици  висококатници предвидени со деталните урбанистички планови од Општината.
Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Во денешните протести по пресудата за случајот „Монструм“ беа повредени седум полицајци, а приведени сe осум лица и сè уште се работи на случајот, потврдија за МИА од МВР. 
Read more

Заврши протестот за „Монструм“, повредени 7 полицајци

Учесниците во денешниот протест за „Монструм“, но и полицајците се повлекуваат од локацијата на Бит Пазар.
Read more
play_arrow

Демонстрантите потиснати кон Бит-Пазар, полицијата го спречи нивното движење

Полицискиот кордон ги потисна демострантите кои предизвикуваа инциденти и во моментов ситуацијата е смирена.
Read more
play_arrow

Ескалира протестот за „Монструм“ на Бит-пазар, полицијата употреби шок-бомби

Организаторите, по испорачаните барања, го прогласија протестот за „Монструм“ за завршен.
Read more
filter

Зошто протестирам дека „Јавна соба е кривично дело“?

Под паролата „Јавна соба е кривично дело“, стотици демонстранти денеска излегоа на протест, со барање за неодложно и темелно расчистување на случајот со Јавна Соба, соодветни казни за администраторите, но и инкрим
Read more

Разрешување на обвинителката Фетаи побараа роднините на обвинетите во „Мoнструм“

Погрдни зборови за обвинителката Фатиме Фетаи, скандирање УЧК, барања да се разреши Фетаи и меѓународната заедница да интервенира за да има правда во „Монструм“, каде според демонстрантите, се гонат невини луѓе, беа упатени на денешниот пр
Read more

Протест за „Монструм“ пред ОЈО

Членови на семејствата и поддржувачи на обвинетите во случајот „Монструм“ денеска одржуваат протест пред Oсновното јавно обвинителство.
Read more
play_arrow
filter

Повторно протести во Холандија, уапсени најмалку 70 лица

Холандската полиција уапси најмалку 70 лица откако избувнаа нови немири трета вечер по ред за време на протестите поради одлуката на Владата да воведе полициски час како дел од Ковид-мерките.
Read more
filter

Судири на полицијата и демонстрантите во Холандија на протестите против рестриктивните мерки

Холандската полиција употреби водени топови за разбивање на протестите организирани поради рестриктивните мерки против коронавирусот во центарот на Амстердам и уапси повеќе од 100 лица поради фрлање камења и употреба на пиротехнички средст
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more