тероризам

Под сомнение за планирање терористички напад во Австрија уапсено е малолетно девојче од Црна Гора

Во Австрија е уапсено 14-годишно девојче од Црна Гора, кое, според австриските медиуми планирало терористички напад на Јакоминиплац во Грац, а истражителите од Државната служба за државна безбедност и борба против екстремизмот во Штаерска
Read more

Сириски новинар: Ликвидиран терористот ал-Албани кој од Македонија дошол во Сирија за да се бори

Терористот Абдул Рахман Бела, попознат како Калед ал-Албани, водачот на албанската терористичка група што се бори против сириската армија, е убиен во Северна Сирија.
Read more

Во Австрија уапсени 4 лица поради планирање исламистички напад врз цркви

Разузнавачка служба на Австрија приведе четири лица во истрагата за исламистичка мрежа, соопшти Министерството за внатрешни работи.
Read more
filter

11 септември 2001, се случи најголемиот терористички напад во историјата

На денешен ден, 11 септември, во 2001 година, исламски терористи во САД киднапираа четири патнички авиони и ги изведоа најголемите терористички напади во историјата.
Read more

Белгиската полиција уапси 8 лица осомничени за планирање терористички напади

Полицијата во Белгија уапси 8 лица во рамки на две истраги под сомнение дека планирале терористички напади.
Read more

Во државава репатрирани странски терористички борци и членови на нивните семејства

Доцна синоќа Владата успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Северна Македонија од Сирија и Ирак: 4 мажи - странски терористички борци, 5 жени и 14 деца.
Read more

Ал Каеда: Војната против САД продолжува

Војната против САД е далеку од завршена и ќе продолжи на сите фронтови сѐ додека не бидат протерани од остатокот на „исламскиот свет“, тврдат двајца лидери на терористичката организација Ал Каеда за CNN.
Read more

Џихадисти обезглавиле 50 луѓе во Мозамбик

Исламски милитанти обезглавиле педесетина луѓе во африканската држава Мозамбик и киднапирале неколку жени.
Read more

Неколку лица прободени со нож во центарот на Бирмингем

Неколку лица ноќеска се прободени со нож во центарот на Бирмингем, соопшти денеска британската полиција.
Read more

Жена од Косово обвинета за тероризам

Во Приштина денеска е поднесено обвинение против жена од Косово за тероризам за наводно пристапување во екстремистичката група ИД во Сирија, јави Бета.
Read more

Терорист се разнел на погреб во Авганистан, десетици убиени и повредени

Бомбаш-самоубиец денеска влегол во погребна поворка и активирал експлозив, при што, според првичните информации, загинале и се повредени 40 лица.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more