УЕФА

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Натпреварувањето на Европското првенство речиси заврши, бидејќи останува само уште големото финале меѓу Шпанија и Англија в недела, а како и обично нема да гледаме дуел за третото место.
Read more

УЕФА контра Тиквеш: Нема играње на скопските горештини

УЕФА го промени терминот за деби европскиот натпревар на македонскиот куп победник Тиквеш.
Read more

УЕФА им дозволи на Сити и Јунајтед да играат во исти натпреварувања со Жирона и Ница

Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед добија одобрение од Телото за финансиска контрола на клубовите (ЦФЦБ) на УЕФА да играат во истите натпреварувања како нивните сестрински клубови Жирона и Ница следната сезона.
Read more

УЕФА ги налути Турците: Демирал суспендиран, за Белингам само „условна“

Управното тело на европскиот фудбал (УЕФА) штотуку најави казни за фудбалските сојузи и фудбалерите поради последните инциденти на Европското првенство, а во Турција не се среќни со таа одлука.
Read more

Манчестер Јунајтед поради Ница ќе мора да игра во Конференција наместо во Лига Европа?

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед со освојувањето на ФА купот успеаја да обезбедат учество во Лига Европа следната сезона, но големо прашање е дали тоа навистина ќе се случи.
Read more

Колку ќе заработуваат клубовите со пласман во реформираната ЛШ?

Извршниот комитет на УЕФА на денешната седница потврди дека реформираната Лига на шампиони ќе стартува наесен, а беа донесени интересни одлуки кога се парите во прашање.
Read more

Клоп: УЕФА сфати дека не може да прави што сака

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, го коментираше проектот наречен европска Суперлига. Го поддржа клубот кој соопшти дека нема намера да биде учесник во ова натпреварување.
Read more

Европскиот суд на правдата одлучи: УЕФА и ФИФА го прекршиле законот, мора да дозволат Суперлига

УЕФА и ФИФА постапиле спротивно на Законот за натпреварување кога пред две години ја забранија Суперлигата, одлучи денеска Судот за правда на Европската Унија.
Read more

УЕФА ја продава Лигата на шампионите на Емиратите како одговор на проектот за Суперлигата

Финалето на Лигата на шампионите за сезоната 2029/2030 ќе се игра во Абу Даби, ОАЕ како дел од новиот шестгодишен договор на УЕФА со таа богата земја, вреден дури 2,2 милијарди евра, пишува шпански OK Diario.
Read more

УЕФА изрече жестока казна за Фудбалскиот сојуз на БиХ

Дисциплинската комисија на Европската фудбалска унија (УЕФА) го казни Фудбалскиот сојуз на Босна и Херцеговина поради однесувањето на навивачите на натпреварите против Лихтенштајн и Португалија во квалификациите за ЕУРО 2024.
Read more

УЕФА нема гајле за војната во Газа: На Израел му закажа дури 4 натпревари за 9 дена

Европската фудбалска федерација (УЕФА) донесе одлука за нови термини за одложените натпревари од групата И во квалификаците за пласман на ЕУРО 2024.
Read more

УЕФА демантира: Нема никаква европска Суперлига, ниту некое друго натпреварување

Европската фудбалска унија (УЕФА) не размислува за започнување на ново натпреварување и е целосно фокусирана на подобрување на постоечките, соопштија од седиштето на европската куќа на фудбалот.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more