УЈП

Со нов помирувач, УЈП и синдикатот утре ќе се обидат да изнајдат решение за платите

Read more

Ултиматум од вработените во УЈП: Седум дена рок или блокада на цела држава

Ако не добијат покачување за 30 отсто, од 27 јуни, вработените во Управата за јавни приходи стартуваат со генерален штрајк.
Read more

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Управата за јавни приходи (УЈП) ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ дека е извршено нејзино прилагодување согласно измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност за физички лица објавен во
Read more
play_arrow

Двајца скопјани се луѓето со најголема милионска плата и пензија во Македонија

Најголем годишен бруто доход од 244,2 милиони денари за 2021 година пријавил граѓанин од Скопје, а најголем дел од неговите примањата се од плата и дополнителни примања од странство по основ на други лични примањ
Read more

Измама: Испратени СМС-пораки со лажен линк на УЈП, УЈП апелира да не се отвораат

Read more

УЈП: До крајот на неделава се очекува да заврши ажурирањето на апликацијата МојДДВ

До крајот на неделава се очекува да заврши ажурирањето на апликацијата МојДДВ, по што од Управата за јавни приходи велат дека ќе ги информираат граѓаните кога повторно ќе можат да го користат напредниот начин на скенирање.
Read more

Преку Мој ДДВ за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката Мој ДДВ за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари.
Read more

УЈП: Завршија контролите во КАМ, нема затворени маркети, ни изречени казни

Скопје, 23 март 2022 (МИА) – Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека завршија контролите на терен во „КАМ“ и ниту еден маркет не е затворен, ниту до овој момент се изречени казни кон овој даночен обврзник.
Read more

Инспектори на УЈП во контрола на КАМ, маркетите биле запечатени бидејќи синоќа е прекинат пописот

Инспектори на Управата за јавни приходи вршат контрола во маркетите на КАМ која е насочена кон утврдување на фактичката состојба на залихите во магацин со книговодствената евиденција.
Read more

За февруари и март 181 работодавач не исплатиле плати на 753 вработени

До 31 мај 2021 година плата на своите вработени не им дале вкупно 181 работодавач кои добиле финансиска поддршка од државата за февруари и март. Од нив, 157 не исплатиле плата за еден месец, а 24 за двата месеца.
Read more
play_arrow

УЈП и ДИТ заедно во контрола кај фирми кои злоупотребиле финансиска поддршка, контроли и кај текстилците за неисплата на плата

Во координирана контрола на Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд спроведена во декември и јануари во правни субјекти кои користеле државна помош за исплата на плати, како и кај работодавачи од текстилниот сектор по осн
Read more

ССМ бара УЈП со присилна наплата да обезбеди плата на оштетените работници

Скопје, 15 декември 2020 (МИА) – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) бара итно од Управата за јавни приходи (УЈП) блокираните средства да ги прераспределат на сметките на оштетените работници за плата, за да
Read more
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more