Зоран Заев

Заев: Владата ќе почне со онлајн работа, очекувам тоа да го стори и Парламентот

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Парламентот да почне да работи онлајн, откако двајца пратеници излегоа позитивни на COVID-19.
Read more
play_arrow

Пендаровски со честитка за фудбалерите, нејасна порака од премиерот

Успехот на фудбалската репрезентација на Македонија не ги одмина ни претседателот Стево Пендаровски, ни премиерот Зоран Заев, кои синоќа преку социјалните мрежи ја коментираа победата над Косово.
Read more

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Историјата е многу важна и за двете страни, но тоа мора да биде појдовна основа за градење на иднината.
Read more

Заев: Гоце Делчев не може да нѐ двои, тој дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за иднината на Македонија и Бугарија, а тоа е засилена соработка, партнерство и заемна доверба.
Read more

Заев во Атина: Северна Македонија има интерес да се вклучи во терминалот за течен гас кај Александрополис

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска имаше средба со Кристос Копелузос, извршен директор на групацијата Copelouzos, која е основачки акционер на компанијата Gaztrade.
Read more

Заев: Во новата Влада нема проблеми или предизвици од етнички карактер

Скопје, 31 август 2020 (МИА) – Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека во новата Влада нема проблеми или предизвици од етнички карактер.
Read more

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ се откаже од своето место за потпретседател, ние ќе ги следиме

Доколку ВМРО-ДПМНЕ се откаже од своето право на потпретседател во Собранието тоа ќе го стори и СДСМ.
Read more

Заев го доби мандатот, вети европска, демократска и одговорна влада

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот за составување нова влада од претседателот на државата Стево Пендаровски.
Read more

Пендаровски утре ќе му врачи мандат за состав на нова Влада на Заев

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Претседателот Стево Пендаровски утре напладне мандатот за состав на новата Влада ќе му го довери на лидерот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, соопшти Кабинетот на шефот на државата.
Read more

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

На средбата на лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, што се одржа попладнево не е постигнат договор за формирање влада, но разговорите ќе продолжат следните денови.
Read more

Заев: Ги прифаќам забелешките на новинарите

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска на својот Facebook профил напиша дека ги прифаќа забелешките на новинарите за неговиот начин на комуникација по собраниската конститутивна седница.
Read more

Заев: Ќе разговараме за Влада која ќе се грижи за сите граѓани

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – СДСМ, која на парламентарните избори освои 46 пратенички мандати, од денеска ги почнува преговорите за парламентарно мнозинство и за формирање на влада која ќе има полн четиригодишен мандат.
Read more
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more