Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера го даде своето прво телевизиско интервју по изборите на 3 ноември, појавувајќи се на Fox Business News, и ги повтори неоснованите обвинувања за изборни измами.

Во телефонскиот разговор кој траеше околу 45 минути, Трамп ѝ рече на водителката на Fox, Марија Бартиромо, дека изборите се наместени и „целосна измама“, но дека судиите не сакаат да се мешаат.

Трамп го даде интервјуто откако републиканскиот сенатор Рој Блант, претседател на конгресниот комитет за инаугурација, рече дека очекува новоизбраниот претседател на демократите Џ Бајден да положи заклетва за нов претседател на 20 јануари.

„Ние работиме со администрацијата на Бајден, администрација што најверојатно ќе биде одговорна и за транзицијата и за инаугурацијата“, изјави Блант, гувернер од Мисури, за BBC.

Сепак, тој експлицитно не го спомна поразот на Трамп на 3 ноември.

URL

Гувернерот Аса Хачинсон од Арканзас е еден од ретките републиканци што зборуваше за Бајден за избран претседател.

„Најважна е транзицијата на власта“, изјави Хачинсон за Fox News Sunday.

Трамп го искористи интервјуто за да ги повтори обвинувањата што ги изнесе без докази, за широко распространета изборна измама, обвинувања што беа отфрлени од голем број судии.

Но, тој изрази сомнеж дали Врховниот суд би сакал да разгледа жалба за кој било случај што го застапува неговиот тим.

„Треба да дејствуваме многу брзо“, рече Трамп, но не даде датум до кога би ги сметал своите опции за исцрпени.

Скоро секоја тужба поднесена од кампањата Трамп беше отфрлена во судовите поради недостаток на докази. Тој рече дека ќе продолжи да се бори против изборните резултати. Најблиску до кој дојде да го признае поразот беше минатата недела кога Трамп рече дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Бајден биде потврден како победник кога Изборниот комитет ќе се состане на 14 декември.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Свет

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Read more

Навални полета за Москва

Read more

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Read more

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе