Уште двајца починати од Куманово, тврди градоначалникот Димитриевски

Скопје, 6 април 2020 (МИА) –  Уште две лица од Куманово починале од COVID-19, соопшти градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски вечерва, како гостин во емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма, споделувајќи најнова информација од Центарот за јавно здравје.

Тој повторно упати апел да се воведат уште порестриктивни мерки во Куманово и, како што рече, да се скратат бирократските постапки и да се даде шанса да делуваат општинските структури.

Во емисијата ги сподели и искуствата во справувањето со ширењето на вирусот и карантинот што беше спроведен во текот на викендот.

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирус  во земјава, односно четири во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга  и Штип, со што вкупниот број на дијагностицирани достигна 570.

На Инфективната клиника починаа тројца пациенти – 40-годишен жител на Кочани, без познати минати заболувања, примен на 29 март, и двајца тетовци – 69-годишен човек кој имал тумор на мозокот и 65-годишен без други познати претходни заболувања.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Македонија

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, дозволено максимум четири лица на една маса

Read more

Маските задолжителни, полицијата ќе ја засили контролата

Read more

Вонредната состојба завршува во сабота, датумот за избори сè уште неизвесен

Read more

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Read more

Вести

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Читај повеќе

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, дозволено максимум четири лица на една маса

Читај повеќе

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Читај повеќе

Маските задолжителни, полицијата ќе ја засили контролата

Читај повеќе

Вонредната состојба завршува во сабота, датумот за избори сè уште неизвесен

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Читај повеќе

Mакедонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

Читај повеќе

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Читај повеќе

Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери

Читај повеќе