Македонија

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Со создавањето на услови за сместување на децата во претшколски установи – градинки и дневни центри за ран детски развој, создадовме простор од две недели, до 23 септември, за враќање на сите родители на своите работни места, односно со от
Read more

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

На денешната седница на Владата е усвоен Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, за период од 2.09.2020 година до 14.09.
Read more

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Денеска Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за септември 2020 година.
Read more

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

На предлог на Комисијата за заразни болести Владата денеска ги усвои Протоколот за работа на природните лекувалишта во услови на пандемија со COVID-19, како и Протоколот за работа на едукативните центри, музички училишта и центри/училишта
Read more

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

На 5-тата владина седница, што се одржа денеска, е прифатена препораката на Комисијата за заразни болести во врска со отворањето на студентските и средношколските ученички домови според која тие треба да бидат отворени со почитување на Про
Read more

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Заедничката регионална работна група за отворање на границите сè уште нема донесено одлука, но интензивно работи на тоа и штом биде постигнат консензус ќе се одржи состанок на кој ќе биде донесена и одлуката, изјави денеска министерот за з
Read more

88 нови случаи на COVID-19 од 1.618 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на COVID-19.
Read more

Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас, вели Филипче

Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здра
Read more

Силна контрола и казни за семејни прослави, најави Филипче

Засилени контроли од страна на сите инспекторати за почитување на мерките, како и нови мерки за заштита, најави денеска на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче, на која презентираше анализа за бројот на заболени од COVID
Read more

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Состојбата со коронавирусот кај нас, како и насекаде во Европа и во многу земји во светот се влошува како завршува летото.
Read more

Николовски: Потписот на уплатницата за донација во ДПМНЕ не е мој

Скопје, 22 септември 2020 (МИА) – Случајот „Титаник“, кој сѐ уште е во фаза на доказна постапка, продолжува на 29 септември.
Read more

Горан Михајловски и други прислушувани новинари денеска ќе сведочат во „Таргет-Тврдина“

Скопје, 22 септември 2020 (МИА) – Новинари, политичари и други кои биле прислушувани во периодот од 2008 до 2014 година треба да сведочат на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“.
Read more
реклама