Зошто не треба да ги убивате пајаците во вашиот дом?

Постојат два типа на луѓе кога се во прашање реакциите на пајаци. Некои ќе се исплашат и веднаш ќе ги убијат, други се целосно смирени и ги оставаат на раат. Но, постојат неколку интересни факти кои можеби не сте ги знаеле за пајаците, а откриваат зошто не треба да ги убивате.

Пред сè, важно е да се знае дека се многу повеќе пријателски настроени отколку што мислиме. Дури и ако имате убод од пајак мали се шансите дека ќе има последици од тоа, со оглед дека од 40.000 видови пајаци ретки се тие што можат да им наштетат на луѓето. Покрај тоа, многу се ретки убодите од пајаци.

Без оглед на сè, важно е да ги препознаете пајаците како црна вдовица и да се информирате кои се најопасните видови во вашата околина. Истражување направено во 50 куќи во САД откри дека во секоја куќа живеат по неколку пајаци. Обично живеат на ќошиња од ѕидови или на плафонот, каде се сокриваат од луѓето и ловат други инсекти, кои со себе носат разни заразни болести. Во некои ситуации јадат и други пајаци и затоа е важно да се нагласи дека обичниот пајак кој живее на плафон често ќе ја изеде црната вдовица доколку му се најде на патот.

Ако го убиете пајакот пронајден во вашиот дом, не си помагате себеси ниту нему. Голема е веројатноста да им ја отворите вратата на други инсекти кои ќе направат поголема штета од убиениот пајак. Ако не може да се помирите со тоа да го делите животниот простор со пајаци најдобро е да го фатите со некој сад и да го пуштите на слобода.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Живот

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Read more

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе