100-те најбогати Американци изгубија повеќе од 660 милијарди долари

Кога берзите потонаа и 22 милиони Американци ги загубија своите работни места во раните денови на пандемијата, Конгресот и Федералните резерви на САД тргнаа во акција за да ја стабилизираат разнишаната економија. По илјади милијарди долари во готовина за помош на погодените од пандемијата и евтини заеми спонзорирани од федералната влада, американските домаќинства имаат рекордни заштеди. Сепак, најмногу корист имаа оние на кои најмалку им треба помош - ултрабогатите, пишува Bloomberg Adria.

Многу различниот состав на нето средствата меѓу американските граѓани е одговорен за овие „искривени добивки“. Акциите и заедничките фондови сочинуваа повеќе од една третина од средствата на најбогатите Американци на почетокот на пандемијата. Ова значеше дека првиот процент од најбогатите уживаа значителна заработка бидејќи акциите пораснаа поради стимулацијата и ентузијазмот на инвеститорите. Тие што немаа акции не заработија ништо.

Акционерската манија ја зголеми вредноста и на приватните компании. Ова генерира неочекуван приход, кој повторно најмногу отиде кај богатите, пишува Bloomberg Adria. Оние од другата половина од спектарот на богатство, чиј најголем имот обично е нивниот дом, ја немаа истата можност да ги зајакнат своите финансии, а сега веројатно ќе бидат дополнително осиромашени поради многу извесната рецесија.

Сите економски групи во Америка станаа побогати од кризата во 2008 година

Добрата вест е дека од финансиската криза во 2008 година, сите економски групи во Америка станаа побогати. Степенот на овие придобивки драстично варираше дури и пред пандемијата. Сепак, одговорот на владата на пандемијата ја зголеми стапката на акумулација на богатство за најбогатите, при што нето вредноста на еден процент се зголеми за една третина во две години по почетокот на пандемијата, според платформата Realtime Inequality, создадена од економисти на Универзитетот во Калифорнија, Беркли. Богатството на најбогатите 0,01 отсто и 0,001 отсто пораснало уште повеќе, за повеќе од 36 отсто.

Податоците на ФЕД покажаа дека минатата година, за првпат во најмалку три децении, американската средна класа поседуваше помал удел од богатството од најбогатите 1% во светот.

Во речиси осумте години во кои индексот на милијардери на Bloomberg ги следеше 100-те најбогати луѓе во Америка, нивниот комбиниран имот порасна за повеќе од еден трилион долари. Повеќе од половина од таа вредност е во сопственост на десетте најбогати: Џеф Безос, Илон Маск и осум други чии примарни извори на богатство експлодираа за време на пандемијата, пишува Bloomberg Adria.

Сега технолошките акции паѓаат и со себе ги носат богатствата на мегамилијардерите.

Од ноември минатата година, 100-те најбогати Американци изгубиле дури 622 милијарди долари, што е најголема загуба во историјата на овој индекс на Bloomberg. Најмногу загубиле Џеф Безос (46,2 милијарди долари) и Илон Маск (22 милијарди долари).

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе